English

„Cicha ziemia” Woszczyńskiej i „Głupcy” Wasilewskiego w programie 22. NH

9/06/22
Cicha ziemia, reż. Aga Woszczyńska
Miłość, rodzina i klaustrofobia. „The Humans” w programie 22. NH Czy masz jeszcze siłę na bunt? „Kolano Ahed” w kinach od 24 czerwca

Oto kino, które wdziera się do naszej strefy komfortu, rozbija status quo i rozpuszcza sztuczny porządek. Choć oba tytuły są wynikiem pracy różnych twórców, to znajdują wspólny mianownik w przenikliwym, jednocześnie bardzo współczesnym i bardzo uniwersalnym portretowaniu związków wystawionych na próbę. Cicha ziemia Agi Woszczyńskiej oraz Głupcy Tomasza Wasilewskiego znajdą się w programie 22. Nowych Horyzontów. Fabularny debiut Woszczyńskiej będzie także jednym z filmów otwarcia tegorocznej edycji festiwalu. Polskim dystrybutorem Cichej ziemi oraz Głupców jest Gutek Film.

Na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy od 21 do 31 lipca, tradycyjnie do Wrocławia. O tydzień dłużej, do 7 sierpnia, trwać będzie część online’owa wydarzenia. Jeszcze do 23 czerwca w sprzedaży dostępne są karnety na stacjonarną odsłonę festiwalu. Pełny program 22. NH ogłosimy 5 lipca.

Kup karnet

Cicha ziemia, reż. Aga Woszczyńska

Tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego, choć akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom z widokiem Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki). Z daleka, jak wiadomo, widok jest piękny, dlatego małżeństwo woli zachować dystans (fantastycznie uchwycony w zdjęciach Bartosza Świniarskiego, operatora Niepamięci Christosa Nikou). Pełna lodówka, pełne portfele, zabezpieczone alarmem drzwi i równie szczelnie zamknięte oczy gwarantują im ochronę przed kontaktem z rzeczywistością – do czasu, gdy odkryją, że w posiadłości nie działa basen. Usterka, której natychmiastowej naprawy żądają, niebezpiecznie rozszczelni jednak ich strefę komfortu, powodując przeciek, którym do wygodnego, zautomatyzowanego życia pary wedrą się chaos, strach i śmierć. A błoga cisza okaże się zwykłą zmową milczenia.

Trzymający w napięciu film Woszczyńskiej pozwala, by pod gładką powierzchnię powolutku podchodziły wrzące emocje. Ale zagrożone małżeńskie status quo to tylko metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności, z jaką od lat obserwujemy unoszące się na wodzie trupy. Do motywu utraconej niewinności odsyła zresztą obsada: w roli nurka wystąpił tu sam Jean-Marc Barr, bohater kultowego Wielkiego błękitu.

Od czasu premiery Cichej ziemi na festiwalu w Toronto, granice rzeczywistości gwałtownie się przesunęły – znajdują się teraz tuż pod naszymi oknami. I choć to gorzka konstatacja, brawurowy debiut polskiej reżyserki doskonale trafia w swój czas. (Autorka opisu: Małgorzata Sadowska)

Głupcy, reż. Tomasz Wasilewski

Twórca Płynących wieżowców i Zjednoczonych stanów miłości, powraca filmem zasługującym na miano najradykalniejszego w jego dorobku. Niekonwencjonalne małżeństwo (Marlena ma 62 lata, Tomasz jest o dwie dekady młodszy) wiedzie ustabilizowane życie w nadmorskiej miejscowości. Ich związek przeżywa wstrząs, gdy Marlena postanawia zaopiekować się chorym synem, ale już od początku staje się jasne, że zwyczajność tej relacji jest tylko pozorna. Wszak Marlena (Dorota Kolak) i Tomasz (Łukasz Simlat) funkcjonują w odkształconym, odrealnionym, momentami wręcz surrealnym świecie. Do ich domu położonego na wydmie niemal wdziera się woda – zresztą natura „atakuje” bohaterów ze wszystkich stron. W tej opowieści o biologiczności, więzach krwi, pierwotnych impulsach i ich czołowym zderzeniu z konstruktem zwanym rodziną; wybujałe rośliny przejmują władzę nad wnętrzami, wzburzone morze huczy, w pokoju przekrzykują się ludzie i ptaki.

Artystyczny sukces intrygujących, zaskakujących i odważnych Głupców Tomasza Wasilewskiego to także zasługa współpracującego ze sobą po raz kolejny zespołu. Tworzą go m.in. aktorzy (poza Kolak i Simlatem także Katarzyna Herman, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Tyndyk), operator Oleg Mutu (autor zdjęć do filmów Mungiu, Apetriego, Łoźnicy), czy twórcy sugestywnej, gęstej scenografii: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. (Autorka opisu: Małgorzata Sadowska)

 

Cicha ziemia i Głupcy to nie jedyne polskie akcenty w programie 22. Nowych Horyzontów. O kolejnych tytułach będziemy informować wkrótce.


czytaj także
Program Gdzie kino spotyka się ze sztuką, czyli Front Wizualny na 22. NH 7/06/22
Ogłoszenie Znamy laureatów i laureatki XXV Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka 6/06/22
Wydarzenie Letnie przesilenie | bifor Nowych Horyzontów i Klubu Ciało we Wrocławiu 13/06/22
Program Focus na Kosowo w trakcie 22. MFF Nowe Horyzonty 14/06/22

Newsletter

OK