English

Miłość, rodzina i klaustrofobia. „The Humans” w programie 22. NH

8/06/22
The Humans, Stephen Karam
Gdzie kino spotyka się ze sztuką, czyli Front Wizualny na 22. NH „Cicha ziemia” Woszczyńskiej i „Głupcy” Wasilewskiego w programie 22. NH

Podejrzewamy, że wśród nowohoryzontowiczów jest wiele osób, które czują przyjemne mrowienie na plecach, kiedy słyszą hasło „A24 vibes”. Mamy więc dla Was dobrą informację: w programie tegorocznych Nowych Horyzontów znajdzie się jedna z najnowszych produkcji kultowego studia – The Humans w reżyserii Stephena Karama. Na ekranie zobaczymy m.in. Stevena Yeuna, Richarda Jenkinsa i Amy Schumer. Polskim dystrybutorem The Humans jest M2 Films.

Na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy od 21 do 31 lipca, tradycyjnie do Wrocławia. O tydzień dłużej, do 7 sierpnia, trwać będzie część online’owa wydarzenia. Jeszcze do 23 czerwca w sprzedaży dostępne są karnety na stacjonarną odsłonę festiwalu.

Kup karnet

Rodzinne studium klaustrofobii

The Humans to złożony portret amerykańskiej rodziny. Gdy trzy pokolenia Blake’ów spotkają się przy jednym stole, nikt nie wyjdzie z tej sytuacji cało. Reżyser i scenarzysta Stephen Karam w dobitny sposób pokazuje, że nikt tak jak rodzina nie potrafi sprawiać sobie wzajemnie przykrości, precyzyjnie wbijając szpileczki w najbardziej czułe miejsca.

The Humans to adaptacja sztuki teatralnej, przygotowana przez samego dramaturga. Twórca rozumie medium filmowe, więc sprytnie wykorzystuje zabiegi sztuki kinematograficznej, aby uwypuklić przekaz i ukazać subiektywną perspektywę. Przestrzeń dwupiętrowego mieszkania w Chinatown staje się znaczącym bohaterem, ukazywanym z niemal klaustrofobiczną precyzją. Wąskie korytarze, zacieki na ścianach, przybrudzone okna oraz nieustanne dudnienie, tupanie i szuranie, wywołują uczucie osaczenia, zagrożenia i niepokoju. Operator Lol Crawley w niesamowity sposób ogrywa pokazywaną przestrzeń, aby dzięki niej podbijać problemy i rozterki emocjonalne bohaterów. Efektem jest film, który powolnie wciąga do swojego świata i działa na zmysły, aż do zaskakującego, teatralnego finału. (Autor opisu: Michał Kaczoń)


czytaj także
Ogłoszenie Znamy laureatów i laureatki XXV Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka 6/06/22
Dystrybucja Czy masz jeszcze siłę na bunt? „Kolano Ahed” w kinach od 24 czerwca 10/06/22
Wydarzenie Letnie przesilenie | bifor Nowych Horyzontów i Klubu Ciało we Wrocławiu 13/06/22
Wywiad Jest wiele historii do opowiedzenia. Rozmowa z dyrektorkami artystycznymi 2/06/22

Newsletter

OK