English

Kierunek: przygoda z filmem. Kino Dzieci na 22. Nowych Horyzontach

12/05/22
Nawet myszy idą do nieba, reż. Denisa Grimmová, Jan Bubeníček
Rusza nabór na wolontariat 22. MFF Nowe Horyzonty. Zgłoś się! Rodzic, czyli przyjaciel? Pokazy specjalne „Małej mamy”

Nowe Horyzonty to wydarzenie skierowane nie tylko do doświadczonych kinomanów. Od kilku lat szczególne miejsce w nowohoryzontowym programie zajmuje sekcja współtworzona z najlepszym polskim festiwalem promującym filmy dla młodych widzów – MFF Kino Dzieci. W ramach 22. Nowych Horyzontów (21-31 lipca stacjonarnie, do 7 sierpnia również online) ponownie zaprezentujemy starannie wyselekcjonowane tytuły dostosowane do różnych kategorii wiekowych – tak, by początkujące kinomanki i kinomani mogli jak najłatwiej utożsamić się z filmowymi bohaterami oraz kibicować im w kolejnych wyzwaniach. 

W ramach sekcji Kino Dzieci znajdzie się aż 20 wyjątkowych produkcji, które wyświetlimy na ekranach Kina Nowe Horyzonty i Dolnośląskiego Centrum Filmowego; część z nich będzie można zobaczyć również w ramach pokazów online. Trwa sprzedaż karnetów na stacjonarną część Nowych Horyzontów, pakiety dostępów i pojedyncze dostępy do filmów online będzie można kupić od 7 lipca.

Kup karnet

Niezwykłe przyjaźnie i więzi – polskie premiery

W programie sekcji Kino Dzieci znajdzie się druga odsłona przygód Ernesta i Celestyny (zestaw filmów krótkich) – serial o pełnej uroku, międzygatunkowej przyjaźni niedźwiedzia Ernesta i rezolutnej myszki Celestyny. To kontynuacja losów tego duetu oparta o serię książek belgijskiej pisarki Gabrielle Vincent i nominowany do Oscara film pełnometrażowy z 2012 roku. Podczas nowych wyzwań przyjaciele będą musieli między innymi rozwiązać zagadkę stojącą za tajemniczym drzewem, które przedrzeźnia okolicznych mieszkańców i rozwikłać sekret legendarnego potwora zamieszkującego okoliczne jezioro.

Jedną z perełek, które odnajdziemy w tegorocznym programie, jest także pełnometrażowa animacja z elementami filmu aktorskiego – Pajęczaki. W filmie śledzimy losy przesympatycznej pajęczej rodziny (rudowłosej Lili, jej nastoletniego brata Hugona, ich rodziców i dziadków), związanych (metaforycznie i dosłownie) silną rodzinną więzią.

Książkowi ulubieńcy na wielkim ekranie

Uwielbiani książkowi bohaterowie znowu trafią na nowohoryzontowe ekrany. Na najmłodszych czekać będą historie dwóch szwedzkich mam – Mamy Mu (Mama Mu wraca do domu) i mamy gorylicy (Moja mama gorylica). Oba tytuły to animowane adaptacje docenianych na całym świecie szwedzkich autorów literatury dla dzieci: Jujji i Tomasa Wieslanderów, Svena Nordqvista i Fridy Nillson. W filmach odnajdziemy uniwersalne, piękne opowieści o potrzebie akceptacji i budowie rodzinnego domu na fundamencie miłości.

Nawet myszy idą do nieba, adaptacja książki Ivy Procházkovej z ilustracjami Denisy Grimmovej – współreżyserki filmu, to wzruszająca historia przyjaźni dwójki odwiecznych wrogów. Przewrotny los łączy odważną myszkę Czmyszkę oraz wrażliwego drapieżnika, lisa Rudeusza i rzuca bohaterów w wir niewiarygodnych przygód w zaświatach. To majstersztyk wśród animacji lalkowych, a w jej produkcji brali udział liczni polscy twórcy. 

Serialowe Perypetie Ariola polecamy szczególnie miłośnikom humoru w stylu kultowego Mikołajka. Ariol to mały osiołek, który nie do końca przepada za swoją szkołą i zamiast nauki woli realizować szalone pomysły. Każdy dzień jest dla niego wielką przygodą. Produkcja jest oparta na słynnym francuskim komiksie Emmanuela Guiberta z ilustracjami Marca Boutavanta. 

Bunt na odwrót 

Moje życie to cyrk to aktorska perła dla dziewięcioletnich widzek i widzów. Film, inspirowany życiem kanadyjskiej reżyserki Myriam Bouchard, prezentuje relację nastoletniej Laury i jej taty Billa, zawodowego klauna. Dziewczyna jest zmęczona ciągłym życiem w drodze z tatą lekkoduchem. Laura tęskni za stabilizacją, marzy o prywatnej szkole i, mimo młodego wieku, dzielnie walczy o swoje potrzeby. To rodzinna opowieść o trudnej sztuce międzypokoleniowego kompromisu i niełatwym procesie akceptacji swoich różnic.


czytaj także
Branża Ostanie dni naborów na Polish Days i Studio Nowe Horyzonty+ – zgłoś się! 9/05/22
Dystrybucja „Mała mama” Céline Sciammy już w kinach. Sprawdź, gdzie gramy 16/05/22
Program Michel Franco gościem 22. NH. W programie jego najnowszy film, „Sundown” 17/05/22
Program Amirpour, Dupieux, Strickland, czyli Nocne Szaleństwo na Nowych Horyzontach 5/05/22

Newsletter

OK