English

„Memoria” już w kinach. Sprawdź, gdzie gramy

22/04/22
Memoria, reż. Apichatpong Weerasethakul
22. NH: rozpoczęła się sprzedaż akredytacji dziennikarskich i branżowych Retrospektywa twórczości Jonasa Mekasa w stulecie urodzin na 22. NH

Memoria sprawia, że czujemy się jak podróżnicy, którzy opuszczają swoje ciało, połączeni z naszą materialną formą w kinowym fotelu jedynie najcieńszą z nici” – tak o najnowszym filmie Apichatponga Weerasethakula pisze na łamach „Time” Stephanie Zacharek. Ten obłędny, hipnotyczny film – na poły sen, na poły odyseja, prowadzony przez metaliczny, nagły dźwięk z wnętrza Ziemi – od dziś można oglądać w polskich kinach. Poniżej znajdziecie ich szczegółową listę.

Skąd dochodzi ten dźwięk?

Nagrodzony w Cannes, najnowszy film mistrza azjatyckiego kina Apichatponga Weerasethakula.

Huk. Metaliczny, głośny, przeszywający – jakby wydobywał się z wnętrza planety. Taki dźwięk prześladuje Jessicę (fenomenalna Tilda Swinton) – atakuje ją podczas bezsennych nocy, zaskakuje w najmniej spodziewanych momentach jej podróży po Kolumbii. Ten dźwięk ją przeraża, ale również fascynuje. Czy postradała zmysły?  Memoria to transcendentalna, hipnotyzująca podróż – opowieść o pamięci indywidualnej i zbiorowej, o tajemnym, niewidzialnym pomoście między teraźniejszością i przeszłością, o współczesnym świecie, który wydaje się wyhodowany, sztuczny i który łatwo można zainfekować. To film-sen, film-odyseja, unikalne doświadczenie zmysłowe, dźwiękowe i duchowe. To film, który pozostaje w widzu na zawsze.

Memoria: przeczytaj i posłuchaj

Dziękujemy wszystkim naszym partnerom, którzy przygotowali znakomite materiały zainspirowane Memorią. Zapraszamy do wysłuchania podcastów, przeczytania recenzji i odwiedzenia stron, na których znajdziecie poszerzone opracowania na temat filmu Apichatponga Weerasethakula:

Sprawdź, gdzie gramy Memorię

Pokazy pojedyncze


czytaj także
Program Retrospektywa twórczości Lucile Hadžihalilović na 22. Nowych Horyzontach 19/04/22
Program Kino przesilenia. Zobacz identyfikację graficzną 22. MFF Nowe Horyzonty 28/04/22
Dystrybucja List miłosny do lepszych czasów. Zobacz zwiastun „Małej mamy” 29/04/22
Program Z Cannes do Wrocławia: „Godland” Hlynura Pálmasona w programie festiwalu 14/04/22

Newsletter

OK