English

Z Cannes do Wrocławia: „Godland” Hlynura Pálmasona w programie festiwalu

14/04/22
Godland, reż. Hlynur Pálmason
„Memoria”: zobacz klimatyczny zwiastun filmu z Tildą Swinton Retrospektywa twórczości Lucile Hadžihalilović na 22. Nowych Horyzontach

Festiwal w Cannes ogłosił tegoroczną selekcję konkursową i, tradycyjnie, trafiło tu wiele wspaniałych nazwisk. O Złotą Palmę walczyć będą twórczynie i twórcy, których filmy wielokrotnie pokazywaliśmy premierowo w Polsce w trakcie Nowych Horyzontów (m.in. Ali Abbasi, Jean-Pierre i Luc Dardenne, Claire Denis czy Lukas Dhont). My dziś szczególnie trzymamy kciuki za Hlynura Pálmasona: jego najnowszy film, Godland, który znalazł się w sekcji Un Certain Regard, w lipcu trafi do programu Nowych Horyzontów, a później także na ekrany kin w całej Polsce – dzięki Stowarzyszeniu NH.

Pálmason to jeden z najciekawszych islandzkich reżyserów, autor Zimowych braci i Białego, białego dnia (oba tytuły prezentowaliśmy na festiwalu, a później wprowadziliśmy do szerokiej dystrybucji kinowej). Godland przenosi nas do Islandii u schyłku XIX wieku. Młody duński ksiądz (Elliott Crosset Hove) podróżuje do odległej części wysypy, aby zbudować kościół i sfotografować lokalnych mieszkańców. Im mocniej zagłębia się w bezlitosny krajobraz, tym bardziej odchodzi od swojej misji, a jego kompas moralny zaczyna szwankować.

To nie koniec canneńskich dobroci. W niedalekiej przyszłości będziemy chwalić się kolejnymi zdobyczami, które znajdą się w programie wrocławskiego festiwalu.

Przypominamy, że trwa sprzedaż karnetów na część stacjonarną tegorocznych Nowych Horyzontów (21-31 lipca).

Kup karnet


czytaj także
News 22. NH: rozpoczęła się sprzedaż akredytacji dziennikarskich i branżowych 20/04/22
Nowe Horyzonty VOD „C’mon C’mon” od dziś na Nowych Horyzontach VOD 8/04/22
Program „Rimini” Seidla i „Takie lato” Côté w programie 22. Nowych Horyzontów 7/04/22
Dystrybucja „Memoria” już w kinach. Sprawdź, gdzie gramy 22/04/22

Newsletter

OK