English

Tindersticks na 22. MFF Nowe Horyzonty | Koncert we Wrocławiu | 22.07.2022

9/03/22
fot. Suzanne Osborne, Steve Gullick, Christoph Agou
Kino dla Ukrainy | Кіно для України Filmy dla dzieci w języku ukraińskim oraz WATCH DOCS dla Ukrainy na NH VOD

Kariera zespołu Tindersticks to w zasadzie długoletni i nieustannie podsycany romans muzyki z filmem. Świadczą o tym kultowe ścieżki dźwiękowe, wieloletnia współpraca ze znaną twórczynią dzieł filmowych, ale także samodzielne próby reżyserskie frontmana – Stuarta Staplesa. Obecność brytyjskiej legendy muzyki na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty (21-31.07.2022) nie jest więc żadnym zaskoczeniem. 22 lipca zapraszamy na koncert Tindersticks w Narodowym Forum Muzyki. Bilety są już dostępne w sprzedaży przez eBilet i Eventim.

Kup bilet przez eBilet.pl 

Kup bilet przez Eventim.pl

Muzyka Tindersticks z założenia idealnie nadaje się do uwikłania jej w historie opowiadane na małym i dużym ekranie. Romantyczna, niezwykle wyrafinowana, melancholijna, czasem mroczna, a przede wszystkim głęboka w warstwie lirycznej – pełnej metafor, które wychodzą spod pióra wszechstronnie utalentowanego frontmana. Filmowa wyobraźnia Staplesa objawia się także w duetach, które są pewnego rodzaju znakiem rozpoznawczym legendarnego zespołu z Nottingham. Wokalista złamał znaną wszystkim strukturę duetów, w których najpierw śpiewa kobieta, potem mężczyzna, a na koniec razem śpiewają refren. Według niego: muzyka powinna podążać za rozmową, a nie rozmowa być dopasowywana do struktury utworu. Wybitnym przykładem posługiwania się tą metodą jest utwór Hey Lucinda (z albumu The Waiting Room) zaśpiewany w duecie z Lhasa de Sela, nieżyjącą już amerykańsko-meksykańską wokalistką. 

Za najbardziej znaną współpracę Tindersticks z filmowym światem z pewnością można uznać ich muzyczny wkład w filmy Claire Denis. Pierwszy raz spotkali się przy dramacie Nénette et Boni w 1996 roku. Z kolei Głód miłości (Trouble Every Day) wiele ze swojej kultowej otoczki zawdzięcza właśnie ścieżce dźwiękowej szeroko omawianej na forach filmowych. Natomiast w utworze Willow skomponowanym do thrillera sci-fi High Life słyszymy wokal – zaangażowanego przez zespół – Roberta Pattinsona. Na rynku fonograficznym znajdziemy pięciopłytowy album Claire Denis Film Scores 1996-2009, który pięknie podsumowuje część współpracy francuskiej reżyserki i zespołu. 

W 2022 roku zespół Tindersticks świętuje 30-lecie pracy artystycznej i z tej okazji na ich fanów czeka nie lada gratka w postaci kompilacji: Past Imperfect: The Best of Tindersticks ’92-’21’. Wydawnictwo zawiera 20 utworów wybranych z przepastnej dyskografii formacji, ale promuje je nigdy wcześniej niewydany utwór Both Sides of the Blade. Kompozycja zamyka najnowszy film Claire Denis o tym samym tytule, a towarzyszy jej czarno-biały teledysk wyreżyserowany przez… Stuarta Staplesa. 30 lat na scenie brzmi imponująco, ale najbardziej ujmujące jest podejście frontmana do ich obecnej działalności – Jestem dumny, że nadal istniejemy i nadal tworzymy, ale robimy to tylko na własnych warunkach. Niewiele jest zespołów, które mają ten komfort – komentuje Staples.

W programie tegorocznej edycji festiwalu, oprócz samego koncertu, znalazły się także trzy filmy bezpośrednio związane z samym zespołem. Przypomnimy kultowy, poetycki, melancholijny Głód miłości (Trouble Every Day) Claire Denis z Béatrice Dalle i Vincentem Gallo. Polską premierę we Wrocławiu będzie miał najnowszy film francuskiej reżyserki, nagrodzony za reżyserię na tegorocznym Berlinale Both Sides of the Blade – intrygujący melodramat w gwiazdorskiej obsadzie (Juliette Binoche i Vincent Lindon!). Tindersticks stworzyli muzykę do obu filmów. W programie festiwalu znajdzie się również Minute Bodies: The Intimate World of F. Percy Smith – unikalny, hipnotyzujący esej dokumentalny stworzony przez frontmana zespołu, Stuarta Staplesa, inspirowany pracami pionierskiego brytyjskiego filmowca Percy’ego Smitha. 

 

Tindersticks na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty
22 lipca 2022 (piątek), godz. 20:30
Wrocław, Narodowe Forum Muzyki, sala główna

Kontakt dla mediów: Stanisław Abramik, stanislaw.abramik@snh.org.pl, +48 604 151 958


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD WATCH DOCS dla Ukrainy | dokumenty o Ukrainie na NH VOD 11/03/22
Program Karnety na 22. NH w sprzedaży. W programie zwycięzca Berlinale, „Alcarràs” 1/03/22
Ogłoszenie „Titane” (na NH VOD 1 kwietnia) i „Berlin Alexanderplatz” z szansą na Orły 17/03/22
Branża Rusza nabór na Studio Nowe Horyzonty+. Zgłoś się! 18/03/22

Newsletter

OK