English

To była królowa wśród kin. Poznaj historię słynnej „Feminy”

9/12/21
We really need you tonight. „Pięć diabłów” od dziś w kinach!

Warszawskie Kino „Femina” było pionierskie pod wieloma względami: zadebiutowało w 1938 roku jako pierwsze kino z repertuarem przygotowanym specjalnie dla kobiet, w trakcie wojny (jako teatr) dawało kulturalne wytchnienie w getcie, a po transformacji ustrojowej przez długi czas było najnowocześniejszym i najchętniej odwiedzanym kinem w kraju. Dlaczego więc „Femina” ostatecznie zniknęła z filmowej mapy Polski?

Andrzej Wójtowicz i Edward Durys przybliżają niezwykłe losy „Feminy” w książce „Kino Femina. Historia pewnego miejsca”. Ebook z publikacją można bezpłatnie pobrać ze strony Nowych Horyzontów (linki do formatów PDF i EPUB zamieszczamy poniżej). Stowarzyszenie Nowe Horyzonty jest wydawcą książki.

Przystanek Kino „Femina”

Dla wielu mieszkanek i mieszkańców Warszawy „Femina” była najważniejszym, kinowym przystankiem. Historia współczesnej świetności kina przypadła na połowę lat 90., kiedy to wraz z upadkiem komunizmu otworzyło się szerzej okno na Zachód. Wszyscy spragnieni powiewu wolności z utęsknieniem czekali na napływ świeżego powietrza, a miłośnicy kina wypatrywali nowych technologii, które w końcu zastąpią PRL-owskie zabytki. „Femina” jako pierwsza w kraju przeszła nowoczesną modernizację, stając się prawdziwie amerykańskim obiektem, ale zachowując europejską, artystyczną duszę.

Publikacja Andrzeja Wójtowicza i Edwarda Durysa to nostalgiczny wehikuł czasu, dzięki któremu poznamy lepiej zarówno przełomowe wydarzenia z historii najnowszej „Feminy”, jak i kinową codzienność. W książce znajdziemy także wiele ciekawostek, między innymi o rekordowej frekwencji (i rekordowym czasie grania) Pana Tadeusza, wraz z opisem specjalnego, 1000. pokazu filmu, w którym wziął udział sam Andrzej Wajda.

Książkę „Kino Femina. Historia pewnego miejsca” można czytać także jako przestrogę i opowieść o kurczącym się świecie kin „z duszą” – azylów dla prawdziwych miłośników filmu, którzy pragną czegoś więcej niż multipleksowej, mainstreamowej konsumpcji.

Pobierz „Kino Femina. Historia pewnego miejsca”:

format PDF

format EPUB

 

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Partnerzy wydania:

Dekada Nowy Targ Sp. z o. o.
Dekada Brodnica Sp. z o. o.
Dekada Grójec Sp. z o. o.
MK4 Invest Sp. z o. o.
Facinelli 2 Sp. z o. o.


czytaj także
Dystrybucja „Zmysłowe i porywające”: krytycy chwalą „Pięć diabłów” 7/12/22
News Sprezentuj festiwal pod choinkę. Świąteczny voucher na 23. Nowe Horyzonty 8/12/22
Nowe Horyzonty VOD 268 powodów do radości. Świąteczna promocja Nowych Horyzontów VOD 13/12/22
Dystrybucja Kalendarz premier Stowarzyszenia Nowe Horyzonty na 2023 rok 15/12/22

Newsletter

OK