English

Bywalczyni Nowych Horyzontów, Olga Tokarczuk, z Noblem!

10/10/19
Pokot, reż. Agnieszka Holland
Sprzedaż biletów na 19. MFF Nowe Horyzonty od 17 lipca, od godz. 12.00 XXIV Konkurs im. Krzysztofa Mętraka

Olga Tokarczuk od lat jest wierną uczestniczką Nowych Horyzontów, a udział w festiwalu traktuje jako rodzaj narracyjnego warsztatu, chwaląc filmowców za eksperymenty z technikami opowiadania.

GRATULUJEMY!

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. W czwartek, 10 października, Szwedzka Akademia ogłosiła dwóch laureatów w dziedzinie literatury. Nobel za rok 2018 powędrował do wrocławianki Olgi Tokarczuk.

Polską pisarkę doceniono za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną namiętnością prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. 

W laudacji sekretarz Akademii podkreślił, że przełom w twórczości Tokarczuk przyniosła powieść „Prawiek i inne czasy”, która „jest wyśmienitym przykładem polskiej literatury po 1989 roku”. Dodał, że pisarka „nigdy nie postrzega rzeczywistości jako czegoś stałego i danego raz na zawsze. Jej powieści zbudowane są na napięciu między kulturowymi sprzecznościami: natura kontra kultura, rozsądek kontra szaleństwo, mężczyzna kontra kobieta, dom kontra wyobcowanie”. - Komitet noblowski był pod wrażeniem jej wciąż nieopublikowanej po angielsku powieści „Księgi Jakubowe”, która prezentuje mało znany rozdział europejskiej historii - podkreślał przedstawiciel Akademii.

"Gazeta Wyborcza Wrocław", 10.10.2019 

Agnieszka Holland w 2017 roku zrealizowała  Pokot na podstawie powieści Olgi Tokarczuk (współautorki scenariusza)  Prowadź swój pług przez kości umarłych.

W reakcji na wieść o werdykcie Akademii napisała w mediach społecznościowych:


czytaj także
Dystrybucja Kantemir Bałagow: W jaki sposób wojna zmienia kobietę? 10/10/19
Media "Między morzem a oceanem" w kinach od 6 września 9/10/19
Media "Wysoka dziewczyna" od 11 października w polskich kinach 11/10/19
Dystrybucja "Wysoka dziewczyna" od 11 października w polskich kinach 11/10/19

Newsletter

OK