English

Premiera 19. NH: "A White, White Day" Hlynura Pálmasona

20/05/19
A White, White Day, reż. Hlynur Pálmason
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty dystrybutorem "Wysokiej dziewczyny" Bałagowa Konkurs Un Certain Regard w Cannes najważniejszy od lat

Relacje naszych selekcjonerów z festiwalu w Cannes 
(14-25.05.2019)

Marcin Pieńkowski z Cannes: Śledzimy talenty!

A White, White Day Hlynura Pálmasona, autora świetnych Zimowych braci, to jeden z najbardziej wyrazistych filmów tegorocznego Cannes. To rewelacyjna formalnie historia tajemniczej zemsty, ale również niekonwencjonalny film o żałobie (to częsty temat w tegorocznym canneńskim programie). Pálmason ma swój niepodrabialny styl. Mamy do czynienia z wielkim talentem, jednym z najciekawszych głosów współczesnego kina europejskiego.

Sprawdźcie sami na Nowych Horyzontach, gdzie film będzie miał swoją polską premierę! Stowarzyszenie Nowe Horyzonty jest polskim dystrybutorem filmu.

"I jeszcze jedno pozakonkursowe odkrycie, które kontrapunktowało resztę imprezy: islandzki film A White, White Day Hlynura Palmasona, pokazywany w ramach Tygodnia Krytyki (Semaine de la Critique). To opowieść o zgorzkniałym policjancie, który stracił żonę i zaraz potem odkrył tajemnicę jej romansu z młodszym mężczyzną. W filmie pełnym trudnych momentów jest jednak niezwykle dużo miejsca dla światła i radości. Oto skopany przez los człowiek stara się przekuć złość w jakąś konstruktywną formę, dlatego też zabiera się do pracy, buduje dom pod kątem ukochanej wnuczki. Może brzmi to tanio, ale echem odbija się w uszach i łapie za serce. Dobrze, że Cannes ma na tyle swobody, by wpisywać tak kameralne historie w pejzaż współczesnego kina. W swojej prostocie są one ciekawsze niż znakomita kolekcja starych mistrzów. Niż wielka pochwała działania w poprzek, do góry nogami i surfowania po falach eksperymentu. Proste opowieści są na wagę złota".
Mateusz Demski, "Przekrój"


czytaj także
Program Olivier Assayas: romantyk urodzony odrobinę za późno 17/05/19
Festiwale Marcin Pieńkowski: Cannes w oparach absurdu 16/05/19
Ogłoszenie Werdykt Jury XXIII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka 27/05/19
Dystrybucja Pokazy specjalne "Holiday" i "Siedzącego słonia" w polskich kinach 28/05/19

Newsletter

OK