English

Pokazy specjalne "Holiday" i "Siedzącego słonia" w polskich kinach

28/05/19
Holiday, reż. Isabella Eklöf
Werdykt Jury XXIII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka Przeboje Cannes premierowo na 19. MFF Nowe Horyzonty i w dystrybucji SNH

Zapraszamy do wybranych polskich kin na pozafestiwalowe pokazy Holiday w reżyserii Isabelli Eklöf, zdobywcy Grand Prix i Siedzącego słonia Hu Bo, laureata Nagrody Publiczności 18. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu. 

Holiday, reż. Isabella Eklöf, Dania, Holandia, Szwecja 2018, 92’ 
Grand Prix 18. MFF Nowe Horyzonty

Holiday Isabelli Eklöf zaczyna się jak obietnica niezapomnianych wakacji - tureckie wybrzeże, drinki z palemką, dom z basenem, a w nim bogate towarzystwo. I tylko twarz młodziutkiej, niebywale atrakcyjnej Saschy zdradza czujność i napięcie kryjące się pod niewinnym uśmiechem. Duńska reżyserka w jednocześnie niepokojący, przenikliwy i magnetycznie przyciągający sposób portretuje świat współczesnej przestępczości, w którego sidła wpada główna bohaterka. Upojenie blichtrem przeplata się tu z brutalnością, a kobiece ciało jest traktowane jako kolejny dodatek do kolekcji luksusowych towarów. Eklöf nie proponuje jednak prostych wyroków i rozwiązań, pokazując cienką granicę przebiegającą między rzeczywistością kata i ofiary.

Specjalne pokazy Holiday

✓ Gdynia →  Gdyńskie Centrum Filmowe 4.06

✓ Kraków →   Kino Pod Baranami 6.06

✓ Wrocław →   Kino Nowe Horyzonty 11.06

✓ Poznań →  Kino Muza 17.06

 

Siedzący słoń (Da xiang xi di er zuo), reż. Hu Bo, Chiny 2018, 230' 
Nagroda Publiczności 18. MFF Nowe Horyzonty

Siedzący słoń (Da xiang xi di er zuo) jest perfekcyjnym połączeniem kina protestu i klimatu rodem z filmów noir. Obserwujemy tu zrealizowaną z rozmachem panoramę międzyludzkich relacji, na których piętno odciska moralna korupcja. Impulsem wszystkich zdarzeń jest szkolny incydent, skutkujący serią tragicznych wydarzeń. Rozkręcająca się spirala przemocy pochłania kolejnych bohaterów, którzy zaczynają fantazjować o ucieczce z miasta. Ich pragnienie ucieleśnia mityczny siedzący słoń z miasta Manzhouli - nieporuszony, obojętny niczym Budda. Siedzący słoń to nie tylko mocna, szczera do bólu diagnoza współczesnych Chin, lecz także jeden z najbardziej poruszających obrazów straconej młodości.

Specjalne pokazy Siedzącego słonia

✓ Gdynia →  Gdyńskie Centrum Filmowe 9.06

✓ Wrocław →   Kino Nowe Horyzonty 15.06

✓ Poznań →  Kino Muza 15.06


czytaj także
Program Z Cannes do Wrocławia - nagrodzony Złotą Palmą "Parasite" na 19. MFF NH 30/05/19
Festiwale Konkurs Un Certain Regard w Cannes najważniejszy od lat 24/05/19
Ogłoszenie Zapisy na Letnią Akademię Nowe Horyzonty 4/06/19
Dystrybucja Premiera 19. NH: "A White, White Day" Hlynura Pálmasona 20/05/19