English

Czas na Argentynę! Epickie, 14-godzinne "La flor" w sekcji argentyńskiej

29/03/19
La Quietud, reż. Pablo Trapero
Nowe filmy Harmony’ego Korine’a i Carlosa Reygadasa w programie 19. MFF NH Ruszył nabór na Polish Days 2019

Trwający prawie 14 godzin, epicki i ironiczny La flor oraz przewrotny La Quietud, najnowszy film autora nagrodzonego w Wenecji El clan – w tym roku Nowe Horyzonty będą przyglądać się współczesnemu kinu z Argentyny. W programie znajdzie się specjalna sekcja poświęcona argentyńskiej kinematografii, a w niej m.in. nowe filmy Mariano Llinása czy Pablo Trapero. 

La flor, reż. Mariano Llinás

Złożony z trzech części, ośmiu odcinków, sześciu opowiadań La flor będzie najbardziej niezwykłym doświadczeniem filmowym tegorocznych Nowych Horyzontów. Monumentalny i kinofilski, lecz histerycznie śmieszny, poruszający się po obszarze zarezerwowanym dla kina klasy B. Mariano Llinás odmienia przez wszystkie przypadki kino gatunkowe – horrory, musicale, melodramaty, szpiegowskie thrillery z czasów zimnej wojny, kanadyjskie filmy górskie i wiele, wiele innych. Tworzy dowcipny i erudycyjny komentarz do współczesnej kultury nałogowego pochłaniania seriali. Daje przewrotną alternatywę wobec binge-watchingu, używając serialowej logiki narracyjnej w kinie.

La Quietud, reż. Pablo Trapero

Najnowszy film Pablo Trapero, autora znakomitego El clan, bywa niekiedy ciepłym obrazkiem rodzinnym, ale tylko po to, by – zwyczajem reżysera – pokazać jednocześnie ciemniejsze strony przywileju, wspomnienia, historii. W filmie obserwujemy starsze małżeństwo, które mieszka z dorosłą córką (Martina Gusmán) na ranczu La Quietud pod Buenos Aires. Kiedy ojciec trafia do szpitala, z Paryża przylatuje ich drugie dziecko (Bérénice Bejo). Siostry, podobne do siebie jak dwie krople wody, bardzo się kochają, ale i walczą. Szczególnie, gdy ciemnych stron historii rodziny oraz samej Argentyny nie da się już ukrywać. Doborowej obsady pokazywanego na ostatnim festiwalu w Wenecji La Quietud dopełnia znany z Zabójstwa Versace: American Crime Story Edgar Ramírez oraz legendarna argentyńska aktorka Graciela Borges w brawurowej roli nestorki rodu. 

Więcej szczegółów na temat sekcji argentyńskiej już wkrótce.

Jeszcze do najbliższej niedzieli (31 marca) można kupić karnety festiwalowe w specjalnej, niższej cenie.

Na 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy w dniach 25 lipca – 4 sierpnia 2019.


czytaj także
Branża Ruszył nabór do programu Studio Nowe Horyzonty+ 2019 2/04/19
Polecamy DKF Kinochłon w Augustowie zaprasza na nowohoryzontowe projekcje 5/04/19
Dystrybucja "Girl" Lukasa Dhonta od 22 marca w polskich kinach 21/03/19
Dystrybucja Polskie media o "Girl" Lukasa Dhonta 20/03/19