English
zaloguj / zarejestruj

"Girl" Lukasa Dhonta z nominacją do Złotego Globu

3/01/19
Girl, reż. Lukas Dhont
Wystawa w Porto - Pedro Costa: Companhia do 27 stycznia Galeria portretów 2018

Film Girl Lukasa Dhonta otrzymał nominację do Złotego Globu, jednej z najważniejszych nagród branży filmowej i telewizyjnej na świecie. Walczył o statuetkę w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Laureatem nagrody został film Roma Alfonso Cuaróna.

Wszystkie nagrodzone i nominowane filmy

Film otrzymał już m.in. Queer Palm na tegorocznym MFF w Cannes, nagrodę krytyków FIPRESCI w sekcji Un Certain Regard, a także zdobył wyróżnienie dla najlepszego debiutu (Camera d'Or). Został też wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową w kategorii europejskie odkrycie roku (Prix FIPRESCI).

Girl to historia 15-letniej Lary, która zrobi wszystko, by spełnić swoje marzenia. Chce zacząć naukę w prestiżowej szkole baletowej i zrobić karierę baleriny. Marzy o czymś jeszcze - o wydostaniu się z chłopięcego ciała, w którym jest uwięziona wrażliwa dziewczyna. Debiutant Lukas Dhont z dojrzałością i subtelnością opowiada o tym, jak opresyjne bywa własne ciało oraz jak wyczerpująca może być walka z jego ograniczeniami. Zwłaszcza gdy jesteś młodym, niecierpliwym nastolatkiem poszukującym własnej tożsamości. Girl to także sukces charyzmatycznego tancerza Victora Polstera (nagroda w Cannes), który swoją aktorską kreacją wykracza poza narzucone kulturowo genderowe schematy, obnażając bolesną niedoskonałość biologicznych definicji i ich społecznej percepcji.

Film wejdzie na ekrany polskich kin 22 marca 2019 roku (dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty).

Lukas Dhont urodził się w 1991 roku. Jest absolwentem akademii sztuk pięknych KASK w Gandawie. Jego krótkometrażowe filmy zdobywały nagrody na wielu filmowych festiwalach (np. w rodzinnej Gandawie czy Leuven). Tworzy także muzyczne teledyski. Girl to jego pełnometrażowy debiut.

Długo zastanawialiśmy się, jaki zawrzeć w tym filmie konflikt. Nie chcieliśmy, by jego źródłem był zewnętrzny świat. Zależało nam na tym, by bohaterka miała wokół siebie ludzi otaczających ją miłością i służących jej wsparciem. Konflikt musieliśmy więc umieścić w niej samej, ale w taki sposób, żeby widzowie mogli go dostrzec. Pomogła nam w tym fizyczna, taneczna przestrzeń, za sprawą której mogliśmy wiele pokazać. Taniec pomógł nam uzewnętrznić uczucia i rozterki tej dziewczyny. Dzięki temu odnaleźliśmy klucz do wykreowania intymnego portretu psychicznego świata młodej transpłciowej osoby, ale nie koncentrując się tylko na tym, że jest transpłciowa. To przecież także nastolatka i córka.

Nowa fala kina LGBT. Wywiad z Lukasem Dhontem


czytaj także
Wywiad Nowa fala kina LGBT. Wywiad z Lukasem Dhontem 4/01/19
Program Retrospektywy Serry, Assayasa i Terayamy podczas 19. MFF NH 5/01/19
Branża SNH poszukuje kandydata/ki na stanowisko Dyrektora Kina Nowe Horyzonty 14/01/19
Ogłoszenie Złota Jedenastka Forumowiczów NH 2018 16/01/19