English
zaloguj / zarejestruj

"Girl" Lukasa Dhonta od 22 marca w polskich kinach

2 dni temu
Girl, reż. Lukas Dhont
Polskie media o "Girl" Lukasa Dhonta

Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Zapraszamy na specjalne pokazy:

Warszawa - Kino Muranów - 22.03, godz. 19.00 - pokaz premierowy z udziałem z Karola Radziszewskiego, twórcy filmów, fotografii, instalacji, autora projektów interdyscyplinarnych i twórcy "Queer Archives Institute", rozmowę poprowadzi Adam Kruk, krytyk filmowy, filmoznawca i dziennikarz; 

Gdańsk - Kino Kameralne Cafe - 22.03, godz. 18.30 - pokaz premierowy pod patronatem Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT Tolerado połączony ze spotkaniem zdr hab. Anną Kłonkowską z Uniwersytetu Gdańskiego, zajmującą się m.in. badaniami społecznymi nad transpłciowością, nienormatywnością płciową i genderową oraz Martą Magott i Karoliną Kelią ze Stowarzyszenia Tolerado.

Profil Girl na facebooku

Lista kin, w których obejrzycie Girl

 

Girl Lukasa Dhonta to subtelny portret dziewczyny uwięzionej w ciele chłopaka.

Lara marzy o staniu się kobietą i karierze tanecznej. Przed nią wyjątkowy, lecz niełatwy czas wchodzenia w dorosłość, doświadczania nowych pragnień, tworzenia tożsamości.  Girl to dojrzałe, poruszające kino o wyczerpującej walce o siebie w pozornie akceptującym świecie, ale również pełna emocji historia o podążaniu za marzeniami. W roli tytułowej nagrodzony w Cannes zjawiskowy Victor Polster.

Film otrzymał już m.in. nagrodę krytyków FIPRESCI w sekcji Un Certain Regard na zeszłorocznym MFF w Cannes, a także zdobył tam wyróżnienie dla najlepszego debiutu (Camera d'Or) i Queer Palm. Został też wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową w kategorii europejskie odkrycie roku (Prix FIPRESCI), wcześniej nominowany do Złotych Globów, otrzymał t nominację do francuskiego Cezara w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny.

Girl wejdzie na ekrany polskich kin 22 marca 2019 roku (dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty).

Prasa o filmie

Lekcja miłości, z której warto robić notatki.
Anna Tatarska, "Vogue"

Trudno się otrząsnąć z wrażenia jakie ten film robi, debiut roku!
Janusz Wróblewski, "Polityka"

Film, który nadaje nowego - właściwego - sensu słowom: walcz jak dziewczyna!
Anna Serdiukow, dziennikarka

Finezyjny film o sile ducha, determinacji i czułości. Bardzo nam wszystkim potrzebny: tutaj i teraz.
Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy

Więcej

Lukas Dhont urodził się w 1991 roku. Jest absolwentem akademii sztuk pięknych KASK w Gandawie. Jego krótkometrażowe filmy zdobywały nagrody na wielu filmowych festiwalach (np. w rodzinnej Gandawie czy Leuven). Tworzy także muzyczne teledyski. Girl to jego pełnometrażowy debiut.

Długo zastanawialiśmy się, jaki zawrzeć w tym filmie konflikt. Nie chcieliśmy, by jego źródłem był zewnętrzny świat. Zależało nam na tym, by bohaterka miała wokół siebie ludzi otaczających ją miłością i służących jej wsparciem. Konflikt musieliśmy więc umieścić w niej samej, ale w taki sposób, żeby widzowie mogli go dostrzec. Pomogła nam w tym fizyczna, taneczna przestrzeń, za sprawą której mogliśmy wiele pokazać. Taniec pomógł nam uzewnętrznić uczucia i rozterki tej dziewczyny. Dzięki temu odnaleźliśmy klucz do wykreowania intymnego portretu psychicznego świata młodej transpłciowej osoby, ale nie koncentrując się tylko na tym, że jest transpłciowa. To przecież także nastolatka i córka.

Nowa fala kina LGBT. Wywiad z Lukasem Dhontem


czytaj także
Dystrybucja Gdzie oglądać "Girl" Lukasa Dhonta - lista kin 4 dni temu
Program Kino jest kobietą. Filmy autorstwa światowej sławy reżyserek 14/03/19
Program Mistrzowie kina Azji: Tsai Ming-liang, Shengze Zhu, Bi Gan i Zhang Lu 6/03/19
Program Hity światowych festiwali na 19. MFF Nowe Horyzonty, nowy film Ozona 28/02/19