English
zaloguj / zarejestruj

Filmy Coppoli, Lelio, Mundruczó i Lowery'ego – festiwalowe przeboje na 17. MFF T-Mobile NH

29/06/17
Na pokuszenie, reż. Sofia Coppola
Nabór producentów na spotkanie z EAVE podczas Polish Days na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Jacques Rivette – francuski wizjoner bohaterem retrospektywy

W programie 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (3-13 sierpnia) znalazł się m.in. film, który przyniósł Sofii Coppoli nagrodę za najlepszą reżyserię na ostatnim festiwalu w Cannes - Na pokuszenie

To błyskotliwa, a przy tym przewrotna opowieść o stłumionym pożądaniu i innych przekleństwach niewinności. Akcja rozgrywa się na amerykańskim Południu, w pensjonacie dla dziewcząt, którego spokojnej egzystencji nie zakłócają dobiegające z zewnątrz pomruki wojny secesyjnej. Przynajmniej do czasu, gdy jedna z wychowanek znajduje w lesie rannego żołnierza Unii, kaprala McBurney'a (Colin Farrell). Pojawienie się mężczyzny uruchamia lawinę emocji, erotycznych fantazji i tragikomicznych zdarzeń. Grające główne kobiece role Nicole Kidman, Kirsten Dunst i Elle Fanning bezbłędnie wyczuwają współczesną ironię, dyskretnie ukrytą pod podszewką stylowego melodramatu.

Oto Fantastyczna kobieta - czuła kochanka, najlepsza przyjaciółka, zdolna śpiewaczka i dumna wdowa, dla której czas żałoby stanie się czasem walki o prawo do obecności - nie tylko w życiu partnera i jego rodziny, ale także we własnym ciele. Ale Marina jest fantastyczna również dlatego, że gra ją zachwycająca Daniela Vega, łącząca na ekranie zmysłowość z siłą, wrażliwość z uporem. Sebastián Lelio (znany nowohoryzontowej publiczności reżyser Świętej rodzinyRoku tygrysa czy Glorii) stworzył prawdziwą Wonder Woman, super bohaterkę, która w pojedynkę - i w nienagannym makijażu - staje do walki z uprzedzeniami. Fantastyczna kobieta przyniosła chilijskiemu reżyserowi berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz oraz Teddy Award. Dystrybutorem filmu jest Gutek Film.

Węgierski mistrz Kornél Mundruczó (DeltaBiały Bóg) wraca na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty z opowieścią z pogranicza baśni, fantastyki naukowej i kina akcji, pokazującą najbliższą przyszłość opanowanej kryzysem Europy. Bohaterem Księżyca Jowisza jest młody człowiek o imieniu Ariel, który zostaje postrzelony podczas nielegalnego przekraczania granicy. Po wyleczeniu trafia do obozu dla uchodźców o zaostrzonym rygorze, gdzie odkrywa w sobie nadprzyrodzone moce. Kiedy opiekujący się nim cyniczny lekarz dowiaduje się, że chłopak potrafi lewitować, pomaga mu uciec z obozu. Jest przekonany, że na cudownych zdolnościach przybysza znikąd, którego wiele osób bierze za anioła, można zbić fortunę. Dystrybutorem filmu jest Gutek Film.

David Lowery (autor Ain't Them Bodies Saints) osobiście pokaże we Wrocławiu przebój festiwalu Sundance A Ghost Story. Na ekranie ponownie spotkali się Rooney Mara (na festiwalu także w filmie Una) oraz tegoroczny zdobywca Oscara Casey Affleck. Film amerykańskiego reżysera to poetycki, wirtuozerski poemat o nieśmiertelności i naszych wyobrażeniach na temat tego, co nas spotka po śmierci. To także błyskotliwy, fenomenalnie zagrany, wyłamujący się wszelkim klasyfikacjom gatunkowym dramat o stracie bliskiej osoby i jednocześnie przewrotna, zabawna refleksja na temat przemijania.

Tylko do 30 czerwca trwa sprzedaż karnetów. Pełny program festiwalu zostanie ogłoszony 12 lipca na www.nowehoryzonty.pl


czytaj także
Program Retrospektywa Freda Kelemena wydarzeniem 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty 27/06/17
Program "Free Fire" Bena Wheatley'a i "Kuso" Flying Lotusa w Nocnym Szaleństwie Wczoraj
Program Entuzjaści i osobliwości – filmy o sztuce na 17. MFF T-Mobile NH 8/07/17
Program Nowe Kino Izraela na 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty 16/06/17