English
zaloguj / zarejestruj

"Free Fire" Bena Wheatley'a i "Kuso" Flying Lotusa w Nocnym Szaleństwie

Wczoraj
Free Fire, reż. Ben Wheatley
Nowe Kino Izraela na 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Retrospektywa Freda Kelemena wydarzeniem 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

W tegorocznej sekcji Nocne Szaleństwo będzie można zobaczyć osiem najnowszych filmów, które dekonstruują schematy kina gatunkowego, bawią się konwencjami, prowokują, przekraczają granice.

Ben Wheatley (High-Rise) w wystrzałowym Free Fire śmieje się z na pozór groźnego świata męskich przestępców, serwując widzom błyskotliwy pastisz Wściekłych psów Tarantino. Na ekranie obłędna strzelanina, skrzące się humorem dialogi i fenomenalna obsada, w tym między innymi Brie Larson i Cillian Murphy. Jednym z producentów jest Martin Scorsese i nie może to być przypadek. W podobne rejony wybiera się południowokoreański przebój festiwali w Toronto i Rotterdamie - Asura: Miasto szaleństwa Sung-su Kima - hiperkrawe, mroczne, rewelacyjnie zrealizowane kino policyjne w stylistyce neo-noir.

W tegorocznej selekcji znajdą się aż dwa tytuły z Australii. Nagrodzony w Wenecji, wysmakowany wizualnie, zanurzony w estetyce lat 80. thriller Bena Younga Ogary miłości pokazuje brutalną, trzymającą w napięciu historię uprowadzenia i uwięzienia przez seryjnych morderców 17-letniej dziewczyny. Zabójcza ziemia Damiena Powera, przebój festiwalu Sundance, to intrygująca odpowiedź na Nędzne psy Sama Peckinpaha - ekscytujący thriller o drzemiącej w człowieku agresji.

W programie sekcji znalazły się również trzy najbardziej szalone filmy roku. Amat Escalante (KrewHeli) wywraca do góry nogami tematy znane z Opętania Andrzeja Żuławskiego i BestiiWaleriana Borowczyka. Nagrodzeni Srebrnym Lwem w Wenecji za najlepszą reżyserię campowi Nieoswojeni mieszają formułę kina sci-fi z psychodelicznym thrillerem i meksykańską dzikość z absurdem. Po tegorocznym festiwalu Sundance Kuso w reżyserii kultowego muzyka i eksperymentatora Flying Lotusa zostało jednogłośnie obwołane najbardziej obleśnym filmem wszechczasów. Postapokaliptyczna, niesmaczna, dziwaczna wizja amerykańskiego artysty będzie z pewnością jednym z najbardziej kontrowersyjnych filmów festiwalu. Grecki reżyser o pseudonimie The Boy to z kolei autor najbardziej szalonego filmu europejskiego - Nić to autorski, krzykliwy, wyrazisty film science-fiction, który z pewnością podzieli nowohoryzontową publiczność.

Ostatnim film w sekcji to głośny brytyjski Wszechstronna dziewczyna z Glenn Close, prezentujący nowe podejście do gatunku zombie movie. Pokazywany na wielu światowych festiwalach, zbierający rewelacyjne recenzje film Colma Mcarthy'ego, intryguje przewrotnym pomysłem i hipnotyzującym klimatem.


czytaj także
Program Filmy Coppoli, Lelio, Mundruczó i Lowery'ego – festiwalowe przeboje na 17. MFF T-Mobile NH 29/06/17
Program Mistrz Dumont i dwa debiuty – z Cannes do Wrocławia i do polskich kin 12/06/17
Program Jacques Rivette – francuski wizjoner bohaterem retrospektywy 6/07/17
Program Entuzjaści i osobliwości – filmy o sztuce na 17. MFF T-Mobile NH 8/07/17