English

Jak ocalić smoka

Katarina Launing
Dragon Girl / Dragevokterens jul
Norwegia, Holandia, Czechy 2020 / 81’
kategoria wiekowa 6+
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!

W spokojnym miasteczku w Norwegii trwają przygotowania do świąt. Za oknem pada śnieg, w domach błyszczą światełka choinkowe, a niebo przecina latający smok. Zaraz… smok?

Nadchodząca przerwa świąteczna wcale nie cieszy Mortimera, który każdą wolną chwilę poświęca na tworzenie filmików na autorski kanał w internecie. Niestety jego nagrań nikt nie lubi, a wokół trudno o sensację. Sytuacja zmienia się, gdy chłopiec poznaje tajemniczą Sarę. Dziewczynka od dłuższego czasu żyje w drodze, pomieszkując w pustych domach. Szybko okazuje się, że skrywa ona jeszcze jeden sekret: właśnie zaprzyjaźniła się ze smokiem. Ziejący ogniem maluch tylko na pierwszy rzut oka wydaje się groźny. Pod zielonymi łuskami kryje się zagubione stworzenie, któremu Mortimer i Sara postanawiają pomóc. Sytuacji nie ułatwia fakt, że smok coraz bardziej rozrabia i wyrywa się na wolność. Czy walecznej dwójce uda się wyjść cało z nadciągających kłopotów? Jak ocalić smoka zabiera widzów w sam środek magicznej przygody, podczas której przyjaźń i otwartość na innych okażą się najskuteczniejszym zaklęciem.

Film został nagrodzony przez jury Konkursu Głównego 8. MFF Kino Dzieci, gdzie otrzymał również wyróżnienie od European Children’s Film Association. 

Magdalena Małeczek

nagrody

Amanda Awards 2021 - najlepsze efekty wizualne

Twórcy

reżyseria Katarina Launing
scenariusz Lars Gudmestad, Harald Rosenløw-Eeg
zdjęcia Trond Tønder
montaż Anders Bergland, Silje Nordseth
muzyka Arvid Falch, Jan P. Muchow, Michal Novinski
obsada Isha Zainab Khan, Iver Aunbu Sandemose, Kyrre Haugen Sydness
producent Petter J. Borgli, Lars Andreas Hellebust, Frederick Howard
produkcja Evolution Films, Storm Films, Volya Films
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język norweski

Jak ocalić smoka

Katarina Launing

Twoja ocena 0/5