English
Indeks Cykle Kalendarz

Gorejący krzew

Agnieszka Holland
Burning Bush / Hořící keř
Czechy 2013 / 232’
napisy: polskie i angielskie
W ciemności Pokot

Obsypany nagrodami miniserial, w którym Agnieszka Holland wraca do dobrze sobie znanej rzeczywistości. Absolwentka praskiej FAMU skupia się na jednym z najbardziej wstrząsających epizodów powojennej historii Czechosłowacji – samospaleniu Jana Palacha. W Gorejącym krzewie reżyserkę interesuje jednak nie tyle sam radykalny gest, ile jego polityczne i etyczne konsekwencje dla całego społeczeństwa. Główną oś fabuły stanowi konflikt pomiędzy rodziną Palacha i wspierającym ją środowiskiem opozycjonistów a próbującym zdyskredytować czyn młodego buntownika komunistą Novým. Holland swoim zwyczajem relacjonuje ten nierówny pojedynek w sposób stonowany i pozbawiony porywów egzaltacji. Jednocześnie kładzie nacisk na jego symboliczny wymiar i udowadnia, że niektóre porażki w długofalowej perspektywie mogą okazać się wstępem do wielkich zwycięstw. Ukazana w Gorejącym krzewie walka o dobre imię Palacha to przecież nic innego jak pokaz „siły bezsilnych”, która ostatecznie pozwoli obywatelom Czechosłowacji na uwolnienie się od komunistycznej zależności.

Piotr Czerkawski

nagrody

  • Czeskie Lwy 2013 – najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepsza muzyka, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja, najlepszy dźwięk, najlepsza scenografia
  • MFF w Hongkongu 2014 – SIGNIS Award
  • Monte-Carlo TV Festival 2013 – najlepszy aktor

Seanse

cz 28 lip, 09:45 knh 5
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

51 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Agnieszka Holland

Urodzona w 1948 roku w Warszawie reżyserka i scenarzystka filmowa. Jedna z czołowych postaci europejskiego i światowego kina. Na początku kariery była zaliczana do twórców kina moralnego niepokoju. Oprócz filmów realizuje także seriale (m.in. House of Cards, The Wire i Treme). Laureatka Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie (za Pokot z 2017 roku) i wielu innych prestiżowych nagród filmowych. Od stycznia 2014 roku jest przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii Filmowej w Berlinie.

Wybrana filmografia

1981 Kobieta samotna / A Lonely Woman

1990 Europa, Europa

1995 Całkowite zaćmienie / Total Eclipse

2002 Julia wraca do domu / Julie Walking Home

2011 W ciemności / In Darkness

Twórcy

reżyseria Agnieszka Holland
scenariusz Štěpán Hulík
zdjęcia Rafał Paradowski, Martin Štrba
montaż Pavel Hrdlička
muzyka Antoni Komasa-Łazarkiewicz
obsada Tatiana Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Ivan Trojan, Vojtěch Kotek
producent Tomáš Hrubý, Pavla Kubečková
produkcja Etamp Film Production, HBO, Nutprodukce
właściciel praw HBO
język czeski

Gorejący krzew

Agnieszka Holland

Twoja ocena 0/5