English
Indeks Cykle Kalendarz

Earwig

Lucile Hadžihalilović
Wielka Brytania, Francja, Belgia 2021 / 114’
napisy: polskie
EAMI Film powieściowy

Earwig (szczypawka) to pseudonim Alberta, cichego, osowiałego mężczyzny, który opiekuje się niezwykłą dziewczynką. Mia jest naprawdę dziwnym dzieckiem, bo zamiast zębów ma protezę zrobioną z lodu, którą codziennie trzeba zamrażać. We dwoje mieszkają w pustawym, pogrążonym w ciemności mieszkaniu, gdzie ciszę sporadycznie przerywa dzwonek telefonu. W nowym filmie Lucile Hadžihalilović (Niewinność, 6. NH; Ewolucja, 17. NH) w scenerii gotyckiego horroru rozgrywa się historia jak ze snu, a raczej zapętlającego się koszmaru, w którym wątki i postaci podporządkowane są onirycznej logice. Bolesne wspomnienia i wstydliwie wyparte wydarzenia z przeszłości powracają w zmutowanej formie w mrocznych wnętrzach. A może tylko w głowie Alberta? Czy to jego sen oglądamy? A może to halucynacja, która dręczy umysł trawiony chorobą psychiczną? Co tak naprawdę łączy starszego, samotnego mężczyznę z jego podopieczną? Dosłowna przemoc i okrucieństwo pojawiają się tu jedynie na krótkie chwile. Nieustająco obecne są zaś lęk, samotność i desperacja, ale ich źródło pozostaje ukryte, wiążąc się z dentystycznymi rytuałami. Earwig jest adaptacją powieści o tym samym tytule z 2019 roku, napisanej przez brytyjskiego pisarza, performera i rzeźbiarza Briana Catlinga. 

Ewa Szabłowska

nagrody

MFF w San Sebastián 2021 – Specjalna Nagroda Jury

Seanse

pn 25 lip, 22:00 knh 8
wt 26 lip, 13:15 knh 9
Spotkanie z twórcami
śr 27 lip, 18:45 knh 7
Spotkanie z twórcami
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

467 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Lucile Hadžihalilović

Urodzona w 1961 roku francuska reżyserka i scenarzystka, córka bośniackich emigrantów. Do 17. roku życia mieszkała w Maroku, potem studiowała w paryskiej szkole filmowej La Fémis. W latach 90. związana zawodowo i prywatnie z Gasparem Noé, wspólnie zrealizowali jego dwa pierwsze filmy Carne oraz Sam przeciw wszystkim, a przy następnych Lucile była współscenarzystką. Jej filmy badające kwestie dojrzewania, seksualności i śmierci uznawane są za sztandarowe dzieła francuskiego feminizmu w kinie.

Filmografia

1996 Usta Jean-Pierre'a / La bouche de Jean-Pierre / Jean-Pierre's Mouth (Mimi) (short)

1998 Good Boys Use Condoms (short)

2004 Niewinność / Innocence

2014 Nectar (short)

2015 Ewolucja / Évolution / Evolution

2021 Earwig

Twórcy

reżyseria Lucile Hadžihalilović
scenariusz Lucile Hadžihalilović, Geoff Cox (based on the novel by Brian Catling)
zdjęcia Jonathan Ricquebourg
montaż Adam Finch
muzyka Augustin Viard, Warren Ellis, Nicolas Becker
obsada Paul Hilton, Romane Hemelaers, Romola Garaï, Alex Lawther, Peter Van den Begin, Anastasia Robin, Michael Pas, Isabelle De Hertogh
producent Valentine Blassel
produkcja Anti Worlds, Petit Film
właściciel praw Wild Bunch
język angielski

Earwig

Lucile Hadžihalilović

Twoja ocena 0/5