English

Kobieta samotna

Agnieszka Holland
A Lonely Woman
Polska 1981/87 / 92’
Gorączka Gorączka

Początek lat 80. w komunistycznej Polsce. Irena, spracowana listonoszka samotnie wychowująca syna, z trudem wiąże koniec z końcem. W jej życiu nieoczekiwanie pojawia się Jacek, górnik okaleczony po wypadku w kopalni. Czy spotkanie z młodszym mężczyzną, podobnie jak ona poturbowanym, odmieni jej los? Kobieta samotna to ostatni polski film nakręcony przez Agnieszkę Holland przed wyjazdem na Zachód – jego premierę opóźniło wprowadzenie stanu wojennego, który zastał reżyserkę we Francji. Holland zdecydowała się nie wracać do ojczyzny, a film pokazano w kinach dopiero sześć lat później. Dzieło zostało uznane za najbardziej posępne w dorobku reżyserki, a sama autorka stwierdziła po latach, że tak czarno malować nie można. W 1988 roku film zdobył Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Gdyni oraz nagrody dla Marii Chwalibóg i Bogusława Lindy za kreacje aktorskie, które przeszły do historii kina.

Adam Kruk

nagrody

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 1988 - Nagroda Specjalna Jury, nagroda za rolę kobiecą, nagroda za rolę męską

Agnieszka Holland

Urodzona w 1948 roku w Warszawie reżyserka i scenarzystka filmowa. Jedna z czołowych postaci europejskiego i światowego kina. Na początku kariery była zaliczana do twórców kina moralnego niepokoju. Oprócz filmów realizuje także seriale (m.in. House of Cards, The Wire i Treme). Laureatka Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie (za Pokot z 2017 roku) i wielu innych prestiżowych nagród filmowych. Od stycznia 2014 roku jest przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii Filmowej w Berlinie.

Wybrana filmografia

1981 Kobieta samotna / A Lonely Woman

1990 Europa, Europa

1995 Całkowite zaćmienie / Total Eclipse

2002 Julia wraca do domu / Julie Walking Home

2011 W ciemności / In Darkness

Twórcy

reżyseria Agnieszka Holland
scenariusz Agnieszka Holland, Maciej Karpiński
zdjęcia Jacek Petrycki
montaż Roman Kolski
muzyka Jan Kanty Pawluśkiewicz
obsada Maria Chwalibóg, Bogusław Linda, Paweł Witczak, Krzysztof Zaleski, Sława Kwaśniewska
producent Jerzy Szebesta, Henryk Wasilewski
produkcja Zespół Filmowy „X”, Telewizja Polska
właściciel praw TVP
język polski

Kobieta samotna

Agnieszka Holland

Twoja ocena 0/5