7,90 zł lub taniej w pakiecie

Słudzy

Servants / Služobníci
reż. Ivan Ostrochovský
Słowacja, Rumunia, Czechy, Irlandia 2020 / 81’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Osadzony w realiach zimnej wojny, pasjonujący czarny kryminał Ostrochovský’ego opowiada o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Ten wciągający niczym mistrzowska rozgrywka pokera wschodnioeuropejski noir skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń poddana zostanie ostatecznej próbie. 

Rozgrywająca się w latach 80. XX wieku w Czechosłowacji opowieść eksploruje szarą strefę politycznych gier, cynizmu i kompromisów, obnażając mechanizmy rządzące totalitarnymi strukturami. Krytyka państwa idzie pod rękę z krytyką kościoła – jako autorytarnej instytucji, która w imię długiego trwania nie zawaha się poświęcić życia najsłabszych. Ostrochovský zrobił swój mocny, chwytający za gardło film także przeciwko starcom, przeciwko gerontokracji, przeciwko patriarchatowi. 

Zachwycające czarno-białe zdjęcia, wschodnioeuropejskie konflikty pomiędzy wiarą w Boga i wiarą w komunizm, a także nazwisko współscenarzystki (Rebeca Lenkiewicz) każą szukać powinowactw pomiędzy Sługami a Idą. Ivan Ostrochovský ma jednak własny, zdecydowany charakter pisma. Z Pawłem Pawlikowskim łączy go za to świadomość losu, jaki dziedziczymy wraz z naszą historią i niezwykły talent do przenoszenia na ekran pejzaży i aury wschodniej Europy.

nagrody

MFF w Gandawie 2020 - najlepsza muzyka i dźwięk; MFF w Odessie 2020 - Specjalne Wyróżnienie Jury; Febiofest Prague 2020 - Grand Prix

Twórcy

reżyseria Ivan Ostrochovský
scenariusz Rebecca Lenkiewicz, Marek Leščák, Ivan Ostrochovský
zdjęcia Juraj Chlpík
montaż Jan Daňhel, Martin Malo, Maroš Šlapeta
muzyka Miroslav Tóth, Cristian Lolea
obsada Samuel Skyva, Samuel Polakovič, Vlad Ivanov, Vladimír Strnisko, Milan Mikulčík
producent Ivan Ostrochovský, Albert Malinovský, Katarína Tomková
produkcja Punkchart Films
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język słowacki
barwa czarno-biały

Ivan Ostrochovský

Urodzony w 1972 roku, pochodzący ze Žiliny słowacki reżyser i producent, absolwent VŠMU. Zaczynał jako dokumentalista, współtwórca Aksamitnych terrorystów, portretu kilkorga śmiałków samotnie walczących z władzą w czasach czechosłowackiej normalizacji. Film zdobył nagrodę FEDORA na festiwalu w Karlowych Warach w 2013 roku. Pierwszą fabułą Ostrochovský’ego była  Koza, która swoją premierę miała na Berlinale i zdobyła nagrody m.in. na festiwalach w Wilnie, Mar del Plata, Wiesbaden i Puli. Twórca Sług jest współwłaścicielem firmy producenckiej Punkchart Films, która ma na koncie kilkanaście fabuł i dokumentów.

Wybrana filmografia

2009 Ilja (doc short) 

2012 Celluloid Country, serial dokumentalny

2013 Aksamitni terroryści / Zamatoví teroristi / Velvet Terrorists (doc)

2015 Koza / Goat

2020 Słudzy / Služobníci / Servants

Słudzy

Ivan Ostrochovský

Twoja ocena 0/5