English
Dystrybucja 2019

Angelo

Markus Schleinzer
Austria, Luksemburg 2018 / 111’
Premiera: 29 listopada 2019
Alcarràs Anselm

Zapierający dech w piersiach od pierwszej sceny, film Schleinzera opowiada – opartą na faktach – fascynującą historię Angela Solimana, czarnoskórego niewolnika, który jako chłopiec trafił najpierw do domu weneckiej arystokratki, a potem na salony XVIII-wiecznego Wiednia. Dla kolejnych wysoko postawionych opiekunów i pracodawców, życie Angela jest polem społecznych i edukacyjnych eksperymentów, a jego ciało - przedmiotem skrupulatnych "naukowych" badań. Olśniewający wizualnie, brawurowo zagrany, prowokacyjny film Schleiznera jest błyskotliwą analizą mechanizmów kolonizacji, za sprawą której Angelo nie jest traktowany jak człowiek, lecz jak biała karta do zapisania, czy czekający na podbój obcy ląd bez tożsamości. Ale pod barwnymi kostiumami i efektowną stylizacją kryje się poruszająca opowieść o współczesnych obcych: ludziach, którzy każdego dnia docierają na europejski kontynent i o naszym stosunku do nich. Schleinzer testuje granice wielkoduszności i nie bez ironii przygląda się, jak dobroczynność uszlachetnia samych dobroczyńców. 

nagrody

Austriackie Nagrody Filmowe 2019 – najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja, najlepsza scenografia

Premiera: 29 listopada 2019

Markus Schleinzer

Urodzony w 1971 roku w Wiedniu austriacki aktor i ceniony reżyser castingu, który pracował przy filmach Michaela Hanekego, Ulricha Seidla, Michaela Glawoggera, Pipilotti Rist czy Jessiki Hausner. Angelo, w którym kilku aktorów przekonująco wciela się w głównego bohatera, startował w konkursie MFF w San Sebastián i był prezentowany na festiwalu w Toronto. Wcześniejszy, głośny Michael o pedofilu przetrzymującym chłopca w piwnicy brał udział w konkursie głównym w Cannes, a także wygrał Viennale.

Filmografia

2011 Michael

2018 Angelo

Twórcy

reżyseria Markus Schleinzer
scenariusz Markus Schleinzer, Alexander Brom
zdjęcia Gerald Kerkletz
montaż Pia Dumont
obsada Makita Samba, Alba Rohrwacher, Larisa Faber, Kenny Nzogang, Lukas Miko, Michael Rotschopf, Gerti Drassl, Jean-Baptiste Tiémélé, Nancy Mensah-Offei, Marisa Growaldt
producent Alexander Dumreicher-Ivanceanu, Alexander Glehr, Bady Minck, Franz Novotny, Markus Schleinzer
produkcja A Novotny & Novotny Filmproduktion GmbH, Amour Fou Luxembourg
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język francuski, niemiecki