English
zaloguj / zarejestruj

Nie wracam do domu

Albertina Carri
I Won’t Go Back Home / No quiero volver a casa
Argentyna, Holandia 2000 / 78’
Bliźnięta

Morderstwo w Buenos Aires na początku XXI wieku. Carri próbuje naświetlić jego przyczyny, ale tak naprawdę sami będziemy musieli się ich domyślić. Przyszły sprawca zbrodni, bezrobotny Rubén, wciąż mieszka z rodzicami, choć niespecjalnie się z nimi dogaduje. Spotyka się z Susaną, która widuje też innych mężczyzn. Jego ofiarą stanie się Roberto, jeden z klientów Susany, biznesmen prowadzący firmę ze swoim szwagrem Ricardo. Ciąg zbiegów okoliczności sprawi, że przetną się ich ścieżki, a tym samym dojdzie do spotkania dwóch klas społecznych w podzielonej Argentynie. Od początku wiadomo, że nic dobrego z tego nie wyniknie. Nakręcony w czerni i bieli pełnometrażowy debiut Albertiny Carri, który argentyńska reżyserka napisała, wyreżyserowała i wyprodukowała, pokazywany był na festiwalach w Rotterdamie, Londynie i Wiedniu. Enigmatyczny film, charakteryzujący się zimną obserwacją, brechtowskim dystansem, ale i nieoczywistym poczuciem humoru, stał się klasycznym już przykładem niezależnego ducha w argentyńskim kinie wczesnych lat dwutysięcznych.

Adam Kruk

Albertina Carri

Jedna z najważniejszych osobowości Nowego Kina Argentyńskiego. Urodziła się w 1973 roku w Buenos Aires. Nakręcony przez nią w wieku 25 lat debiut Nie wracam do domu pokazano na festiwalach w Rotterdamie, Londynie i Wiedniu. Interesuje się animacją, co widać w krótkometrażowej Aurorze i wyróżnionej dwukrotnie Nagrodą FIPRESCI Złości. Carri – reżyserka, scenarzystka, producentka i artystka wizualna – sięga po rozmaite gatunki filmowe, by rozsadzić je własną inwencją.

Wybrana filmografia

2000 Nie wracam do domu / No quiero volver a casa / I Won’t Go Back Home

2003 Los rubios / The Blonds

2005 Bliźnięta / Géminis / Geminis

2008 Złość / La rabia / Anger

2018 Córki ognia / Las hijas del fuego / The Daughters of Fire

Twórcy

reżyseria Albertina Carri
scenariusz Albertina Carri, Paola Carri
zdjęcia Paola Grandio
montaż Rosario Suarez
muzyka Edgardo Rudnitzky
obsada Analía Couceyro, Martín Churba, Manuel Callau, Margara Alonso, Luciano Suardi, Nicolás Villagra, Luis Ziembrowski
producent Albertina Carri, Martín Rejtman, Hernán Musaluppi
produkcja Mandragora Producciones SRL
właściciel praw Albertina Carri
język hiszpański, angielski
barwa cz.-b.