English

Jinpa

Pema Tseden
Zhuang si le yi zhi yang
Chiny, Tybet 2018 / 86’
Jessica Forever Koko-di Koko-da

Niewielkie są szanse spotkania kogokolwiek na wypranym z kolorów tybetańskim płaskowyżu Kekexili, najwyższym i największym na świecie. Jest to więc nietypowy dzień dla Jinpy, kierowcy, który samotnie jedzie ciężarówką wypełnioną dźwiękami O sole mio, dobywającymi się z zajechanej kasety magnetofonowej. Mężczyzna o aparycji wiecznego hipisa, z nasuniętymi na oczy ciemnymi okularami najpierw potrąci owcę, a następnie zaproponuje podwiezienie maszerującemu wędrowcowi. Małomówny pasażer również ma na imię Jinpa i zanim wysiądzie na rozstaju dróg wyjawi, że udał się w podróż, aby zabić człowieka. Kierowca nie potrafi zapomnieć o tej deklaracji i postanawia udać się śladami swojego tajemniczego imiennika. Zbudowany z przypominających obrazy kadrów Jinpa jest nasyconą melancholią, ale i łagodnym humorem mistyczną medytacją nad ludzkim losem, życiem i śmiercią. Film, w którym dostrzec też można elementy road movie i westernu, zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz w sekcji Orizzonti na MFF w Wenecji, gdzie miał światową premierę.

Marcin Krasnowolski

nagrody

MFF w Wenecji 2018 – najlepszy scenariusz (nagroda w sekcji Orizzonti); Tokyo FILMeX 2018 – Specialna Nagroda Jury

Pema Tseden

Urodzony w 1969 roku tybetański reżyser, pisarz i scenarzysta. Pierwszy Tybetańczyk, który ukończył prestiżową Akademię Filmową w Pekinie. Jego pełnometrażowy debiut The Silent Holy Stones był pierwszym filmem zrealizowanym w języku tybetańskim, z ekipą filmową w całości złożoną z Tybetańczyków. Jego filmy były pokazywane i nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach. Opublikował ponad 50 opowiadań i powieści, pisanych zarówno w języku tybetańskim, jak i mandaryńskim, które doczekały się przekładów na wiele języków.

Wybrana filmografia

2005 Lhing vjags kyi ma ni rdo vbum / The Silent Holy Stone

2009 Poszukiwana / Xunzhao zhimei gengdeng / The Search

2010 Khyi rgan / Old Dog

2014 Yangdar / The Sacred Arrow

2015 Tharlo

Twórcy

reżyseria Pema Tseden
scenariusz Pema Tseden
zdjęcia Lu Songye
montaż Jin Di, Chakdor Kyab
muzyka Lim Giong, Point
obsada Jinpa, Genden Phuntsok, Sonam Wangmo
producent Wong Kar-Wai, Jacky Pang
produkcja Tone Films Ltd. (Szanghaj), Shanghai Tang Dynasty Communications Co., Ltd. Qinghai Mani Stone Pictures Co., Ltd. Master China Films Ltd. (Pekin)
polski dystrybutor Pięć Smaków Kino Azji
język tybetański