English

Make Me Up

Rachel MacLean
Wielka Brytania 2018 / 84’
Autonomiczny Marzenia w przestrzeni

Feministyczne science fiction w domku dla lalek. Nastoletnia Siri wybiera się na operację nosa. Dziwnym trafem zamiast do kliniki trafia do zbudowanego z cukru i insta-filtrów świata, który wygląda jak skrzyżowanie ulubionego domu Barbie z więzieniem. Zamieszkujące go pastelowe dziewczyny uczone są dyscypliny pod czujnym okiem Madame, pilnującej, by żadna nie wypadła z kobiecej roli. Madame, ekspertka od ideałów kobiecego piękna, przemawia głosem słynnego brytyjskiego historyka sztuki Kennetha Clarka (w filmie wykorzystano jego oryginalne wypowiedzi). Żyletki w wacie cukrowej – tak mówi się o pracach szkockiej artystki Rachel Maclean. Make Me Up, jej pełnometrażowy debiut, jest jak trujący, landrynkowy haj. Pod warstwą mdlących kolorów i hitów Nicki Minaj ukryte jest krytyczne ostrze wymierzone nie tylko w patriarchat, ale też rozkwitający w mediach społecznościowych pop-feminizm. Pozorna nisza, gdzie kobiety mogą wyrazić „własne ja”, jest oparta na ukrytej przemocy, autocenzurze i konformizmie wobec tradycyjnych norm. I coś sprawia, że nowe lepsze kanony piękna są łudząco podobne do tych znanych z podręczników do historii sztuki.

Ewa Szabłowska

Rachel MacLean

Jedna z najciekawszych szkockich artystek młodego pokolenia. Skończyła malarstwo na Uniwersytecie w Edynburgu, ale pracuje na styku filmu i nowych mediów. W 2017 roku reprezentowała Szkocję na Biennale w Wenecji, gdzie pokazywała pracę Spite Your Face. Często występuje w swoich filmach opowiadających o pułapkach popkultury czyhających na młode kobiety.

Filmografia

2011 The Phantom Band: Everybody Knows It’s True (short)

2014 The Weepers (short)

2015 Feed Me

2016 It's What’s Inside That Counts (short)

2017 Spite Your Face (short)

2018 Make Me Up

Twórcy

reżyseria Rachel MacLean
scenariusz Rachel MacLean
zdjęcia David Liddell
montaż Rachel MacLean
muzyka Scott Twynholm
obsada Rachel Maclean, Christina Gordon, Colette Dalal Tchantcho, Kirsty Strain, Alice Zhang, Jenny Douglas, Sanaa Zaheed
producent John Archer
produkcja Hopscotch Films
właściciel praw Hopscotch Films
język angielski