English

Księżyc Jowisza

Kornél Mundruczó
Jupiter's Moon / Jupiter holdja
Węgry, Niemcy 2017 / 123’
Kochankowie jednego dnia Los Feliz

Nie każdy muzułmanin jest terrorystą, ale każdy terrorysta jest muzułmaninem – Kornél Mundruczó ten idiotyczny stereotyp przełamuje i bezlitośnie obśmiewa w Księżycu Jowisza, w którym jeden z uchodźców z Homs okazuje się... aniołem. Dokumentalne zdjęcia z obozowisk uchodźców na Węgrzech mieszają się ze scenami pościgów, których nie powstydziliby się spece od Szybkich i wściekłych. Operator kręci, jakby nie obowiązywały prawa fizyki (w jednej ze scen kamera dosłownie wypada przez okno), a i fabuła jest angażująca i krytyczna w stosunku do rzeczywistości. Dostaje się zarówno szmuglerom, którzy na uchodźcach zbijają krocie, jak i naiwnym ludziom, których wiara w cuda jest tak wielka, że za wysłannika Boga pozwala wziąć lewitującego Araba. Na tym zresztą bogaci się dr Stern, drugi bohater tej opowieści, obciążony mroczną przeszłością. Mundruczó udowadnia, że przy węgierskim budżecie można stworzyć kino jak z Hollywood, a przy tym pozostaje twórcą zaangażowanym.

Artur Zaborski

Kornel Mundruczó

Urodził się w 1975 roku w Gödöllõ na Węgrzech. Ukończył Węgierski Instytut Filmowy. W 2002 roku nakręcił swój pierwszy pełny metraż Kilka pogodnych dni, za który otrzymał wiele nagród. Jak dotąd jego filmy zdobyły ponad 30 wyróżnień na wielu festiwalach, w tym w Cannes, Locarno, Brukseli czy Cottbus. Dziś Mundruczó jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych filmowców węgierskich, znanym także widzom w Polsce – jego filmy były pokazywane podczas Nowych Horyzontów. Reżyseruje także spektakle w TR Warszawa.

Filmografia

2002 Kilka pogodnych dni / Szép napok / Pleasant Days

2005 Joanna / Johanna

2008 Delta

2010 Łagodny potwór – Projekt Frankenstein / Szelíd teremtés – A Frankenstein-terv / Tender Son: The Frankenstein Project

2014 Biały Bóg / Fehér isten / White God

2017 Księżyc Jowisza / Jupiter holdja / Jupiter's Moon

2020 Cząstki kobiety / Pieces of a Woman

Kornél Mundruczó

Urodzony w 1975 roku w Gödöllõ na Węgrzech reżyser filmowy i teatralny (spektakle reżyseruje także w TR w Warszawie). Ukończył Węgierski Instytut Filmowy. W 2002 roku zadebiutował filmem Kilka pogodnych dni, który przyniósł mu uznanie krytyki i szereg nagród. Jego kolejne filmy, jak Joanna, Delta czy Biały Bóg, gościły na festiwalach m.in. w Cannes czy na Nowych Horyzontach. W 2003 roku Mundruczó i Victórią Petrányi założyli firmę produkcyjną Proton Cinema, która wspiera nowe talenty.

Filmografia

2002 Kilka pogodnych dni / Szep napok / Pleasant Days

2005 Joanna / Johanna

2008 Delta

2010 Łagodny potwór - projekt Frankenstein / Szelíd teremtés - A Frankenstein-terv / Tender Son - The Frankenstein Project

2014 Biały Bóg / Fehér isten / White God

2017 Księżyc Jowisza / Jupiter holdja / Jupiter's Moon

Twórcy

reżyseria Kornél Mundruczó
scenariusz Kornél Mundruczó, Kata Wéber
zdjęcia Marcell Rév
montaż Dávid Jancsó
muzyka Jed Kurzel
obsada Merab Ninidze, Zsombor Jéger, György Cserhalmi, Mónika Balsai, Ákos Birkás, Péter Haumann
producent Viola Fügen, Michel Merkt, Viktória Petrányi, Michael Weber
produkcja KNM, Match Factory Productions, Proton Cinema, Pyramide Films, ZDF/Arte
polski dystrybutor Gutek Film
język węgierski