English

Korytarz

Šarūnas Bartas
The Corridor / Koridorius
Niemcy, Litwa 1995 / 80’

Bartas wysyła swojego bohatera (on sam w tej roli) na wędrówkę po pokojach jednej ze zniszczonych wileńskich kamienic, a jednocześnie przez czas i pamięć. Za pomocą obrazów i gestów, a także wyjątkowo intensywnej ścieżki dźwiękowej, w serii luźno powiązanych ze sobą scen opowiada o życiu kilku przypadkowych postaci. Młody mężczyzna zagląda do mieszkań, obserwuje ludzi zbierających się na placu przed budynkiem. Jednym z głównych wątków trudnej do złożenia w całość fabuły stają się inicjacyjne przygody kilkunastoletniego chłopca, co może sugerować, że Bartas zdaje w Korytarzu relację z własnego dojrzewania, z doświadczeń (także estetycznych) kształtujących jego pokolenie. Wyjątkowo malownicze wydają się tu sceny organizowanych w kamienicy spotkań towarzyskich. Takiej kolekcji wyrazistych, pociągających twarzy nie sposób znaleźć w żadnym z filmów Bartasa. Ta ludzka menażeria, pijana i rozhulana, dziwaczna i przerysowana, jest tak piękna w swojej autentyczności, że zapominamy o biedzie i ułomności świata, z którego przychodzi.

Agnieszka Szeffel

nagrody

Thessaloniki FF 1995 – Special Artistic Achievement; Torino International Festival of Young Cinema 1995 – C.I.C.A.E. Award; Viennale 1995 – FIPRESCI Prize

Šarūnas Bartas

Reżyser, scenarzysta, producent, aktor i kompozytor. Urodził się w 1964 roku w Szawlach (lit. Šiauliai) na Litwie. Studiował reżyserię w Szkole Filmowej w Moskwie (VGIK). W 1989 roku założył w Wilnie pierwsze na Litwie niezależne studio filmowe – „Kinema”, które stało się centralnym punktem dla rodzącej się wtedy młodej litewskiej kinematografii. W pełnym metrażu debiutował w 1991 roku filmem Trzy dni, za który otrzymał nagrodę Jury Ekumenicznego i wyróżnienie FIPRESCI na MFF w Berlinie. Od wielu lat współpracuje z producentem Paulo Branco.

Filmografia

1986 Tofolaria (short, co-dir. Valdas Navasaitis)

1990 Pamięć minionych dni / Praejusios dienos atminimui / In Memory of The Day Passed By (short)

1991 Trzy dni / Trys dienos / Three Days

1995 Korytarz / Koridorius / The Corridor

1996 Niewielu nas / Mūsų nedaug / Few of Us

1997 Dom / A Casa / The House

2000 Wolność / Laisve / Freedom

2004 Wizje Europy / Visions of Europe (segment Children Lose Nothing)

2005 Siedmiu niewidzialnych ludzi / Septyni nematomi zmones / Seven Invisible Men

2010 Euroazjata / Eurazijos Aborigenas / Eastern Drift

Twórcy

reżyseria Šarūnas Bartas
scenariusz Šarūnas Bartas
zdjęcia Vladas Naudžius, Rimvydas Leipus
montaż Mingailė Murmulaitienė
obsada Mantvydas Janeliūnas, Daiva Kšivickienė, Šarūnas Bartas, Viacheslav Amirhanian, Katerina Golubeva
producent Šarūnas Bartas, Ilona Ziok
produkcja Hubert Bals Fund, Why Not Productions, Ministry of culture Lithuania, Studio Kinema, TV-Ventures
właściciel praw Studio Kinema
barwa cz.-b.