English

Trzy dni

Šarūnas Bartas
Three Days / Trys dienos
ZSRR 1991 / 76’

Pełnometrażowy debiut Bartasa powstał w oparciu o wzorzec kina romantycznego. Dwaj litewscy młodzieńcy w poszukiwaniu erotycznych przygód wyruszają z rodzinnego wiejskiego domu do wielkiego miasta, które zagrał postsowiecki zimowy Kaliningrad. Na nadmorskim placu poznają młode Rosjanki, z którymi spędzą trzy dni na milczącym wałęsaniu się po okolicy, próbach znalezienia noclegu w hotelu robotniczym, obserwacji życia wypełnionej ludźmi kamienicy. Bartas unika wszelkich atrakcji, dialogu, związków przyczynowo-skutkowych, na akcję filmu składają się przedłużone chwile oczekiwania na coś, co – jeżeli nadejdzie – będzie ukryte w domyśle, zastąpione figurą elipsy. Malarska kompozycja kadrów została przemyślana w najdrobniejszym szczególe, kolory zredukowane do minimum, a świat przedstawiony zbudowany konsekwentnie na dopełnieniu obrazu dźwiękiem, który pełni funkcję kreacyjną. W głównych rolach wystąpili m.in. muza Bartasa, Katerina Golubeva, która później zagra u Leosa Caraxa, Claire Denis czy Bruno Dumonta, oraz jeden z reżyserów „Kinemy”, Audrius Stonys.

Agnieszka Szeffel

nagrody

Berlin IFF 1992 (Forum of New Cinema) – FIPRESCI Prize – Honorable Mention, Prize of the Ecumenical Jury – Special Mention; Fantasporto 1992 – Directors’ Week Award

Šarūnas Bartas

Reżyser, scenarzysta, producent, aktor i kompozytor. Urodził się w 1964 roku w Szawlach (lit. Šiauliai) na Litwie. Studiował reżyserię w Szkole Filmowej w Moskwie (VGIK). W 1989 roku założył w Wilnie pierwsze na Litwie niezależne studio filmowe – „Kinema”, które stało się centralnym punktem dla rodzącej się wtedy młodej litewskiej kinematografii. W pełnym metrażu debiutował w 1991 roku filmem Trzy dni, za który otrzymał nagrodę Jury Ekumenicznego i wyróżnienie FIPRESCI na MFF w Berlinie. Od wielu lat współpracuje z producentem Paulo Branco.

Filmografia

1986 Tofolaria (short, co-dir. Valdas Navasaitis)

1990 Pamięć minionych dni / Praejusios dienos atminimui / In Memory of The Day Passed By (short)

1991 Trzy dni / Trys dienos / Three Days

1995 Korytarz / Koridorius / The Corridor

1996 Niewielu nas / Mūsų nedaug / Few of Us

1997 Dom / A Casa / The House

2000 Wolność / Laisve / Freedom

2004 Wizje Europy / Visions of Europe (segment Children Lose Nothing)

2005 Siedmiu niewidzialnych ludzi / Septyni nematomi zmones / Seven Invisible Men

2010 Euroazjata / Eurazijos Aborigenas / Eastern Drift

Twórcy

reżyseria Šarūnas Bartas
scenariusz Šarūnas Bartas
zdjęcia Vladas Naudžius
montaż Mingailė Murmulaitienė
muzyka Šarūnas Bartas
obsada Audrius Stonys, Rima Latypova, Arūnas Sakalauskas, Katerina Golubeva
producent Uljana Kim
produkcja Studio Kinema
właściciel praw Studio Kinema
język Lithuanian
barwa kolor