English
Dystrybucja 2024

Delikwenci

Rodrigo Moreno
The Delinquents / Los delincuentes
Argentyna, Brazylia, Luxembourg, Chile 2023 / 189’
W kinach od 28 kwietnia
Laureat Grand Prix podczas 23. MFF mBank Nowe Horyzonty
Wśród wyschniętych traw Eureka

Zdobywca Grand Prix na 23. MFF mBank Nowe Horyzonty i jeden z niekwestionowanych przebojów ostatniego festiwalu w Cannes. Ta przezabawna, nieprzewidywalna, pełna fantazji i uroku opowieść rozpoczyna się jak dramat obyczajowy o sfrustrowanym monotonną egzystencją urzędniku, by nieoczekiwanie zamienić się w rasowy kryminał o napadzie na bank. A to dopiero początek! Moreno przekonuje nas bowiem, że prawdziwe życie i prawdziwe kino zaczynają się wtedy, kiedy ściągamy uniformy, radykalnie zrywamy z kieratem codzienności, iluzją zawodowego bezpieczeństwa i filmową rutyną. Tytułowi delikwenci: kasjerzy Román i Morán, wkraczają na terytorium przygody, gdzie w towarzystwie bohemy poznają wartość (i cenę) wolności. Ta arthouse’owa komedia kryje w sobie – niczym sejf, którego zawartość plądrujemy z zachwytem – mnóstwo niespodzianek. Począwszy od nawiązania do klasyki, czyli Apenas un delincuente (1949) Hugona Fregonese, przez zabawę w anagramy (imiona bohaterów to Román, Morán, Ramón, Norma i Morna), po mistrzowską, podwójną rolę dyrektora banku i czołowego gangstera w więziennej hierarchii w wykonaniu Germána De Silvy.

Sprawdź, gdzie gramy

Posłuchaj Podcastu Nowych Horyzontów o Nowych Horyzontach tournée

Premiera: 28 kwietnia 2024

Rodrigo Moreno

Argentyński filmowiec urodzony i mieszkający w Buenos Aires. Filmy Moreno były nagradzane i pokazywane na wielu festiwalach filmowych. Jego prace były również wystawiane w MoMA, Muzeum Guggenheima, Anthology Film Archives i Lincoln Center (USA), Centre Pompidou (Francja) i Haus der Kulturen der Welt (Niemcy). W 2017 roku hiszpańska fundacja Ibertigo zorganizowała retrospektywę jego prac w Las Palmas. Kolejna retrospektywa odbyła się w 2019 roku w Wolf Kino w Berlinie. Zrealizowany w 2006 roku Cień zdobył Nagrodę im. Alfreda Bauera na Berlinale oraz nagrodę za najlepszy scenariusz latynoamerykański na Sundance. Nakręcony pięć lat później Tajemniczy świat również znalazł się w konkursie Berlinale. Moreno wykłada reżyserię filmową na Universidad del Cine w Buenos Aires.

Wybrana filmografia

1998 Mala época (co-dir.)

2001 Hotel Descanso / El descanso 

2006 Cień / El custodio 

2011 Tajemniczy świat / Un mundo misterioso 

2015 Réimon

2017 Una ciudad de provincia

2023 Delikwenci / Los delincuentes / The Deliquents

Twórcy

reżyseria Rodrigo Moreno
scenariusz Rodrigo Moreno
zdjęcia Alejo Maglio, Inés Duacastella
montaż Manuel Ferrari, Nicolás Goldbart, Rodrigo Moreno
obsada Daniel Elias, Esteban Bigliardi, Margarita Molfino, German De Silva, Laura Paredes, Mariana Chaud, Cecilia Rainero
producent Ezequiel Borovinsky
produkcja Wanka Cine
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język hiszpański