English
Dystrybucja 2024

Samsara

Lois Patiño
Hiszpania 2023 / 114’
W kinach od 25 kwietnia
Wśród wyschniętych traw Delikwenci

Laos. Obserwujemy wypełnione spokojem, dyscypliną i oszałamiającą przyrodą życie młodych mnichów buddyjskich. Mieszkający w okolicznym domu nieopodal ich klasztoru nastoletni chłopak codziennie przepływa łodzią rzekę, aby czytać starszej kobiecie Tybetańską księgę umarłych, pomagając jej przeprawić się na tamten świat. Gdy Mona umiera, jej dusza rozpoczyna transcendentalną podróż w poszukiwaniu następnego ciała. Reżyser proponuje wówczas widzowi immersyjne doświadczenie, dowodzące, że czasem najwięcej widać, gdy zamknie się oczy. Niczym w filmach Apichatponga Weerasethakula, cykl reinkarnacji zbiega się z doświadczeniem oglądania. W przeprawie prowadzonej na granicy życia, śmierci i medytacji, Lois Patiño przenosi nas dosłownie w inny wymiar.

UWAGA: w filmie pojawiają się efekty świetlne, które mogą wpłynąć na odbiór u osób nadwrażliwych na światło lub cierpiących na epilepsję.

nagrody

MFF w Berlinie 2023 – Specjalna Nagroda Jury (sekcja Encounters)

Premiera: 25 kwietnia 2024

Lois Patiño

Urodzony w 1983 roku hiszpański reżyser i artysta wizualny. Po ukończeniu psychologii na Uniwersytecie Madryckim studiował reżyserię w Barcelonie na Uniwersytecie Pompeu Fabry oraz na Universität der Künst w Berlinie. Był studentem Pedro Costy, Víctora Erice'a, José Luisa Guerína i współpracownikiem Mercedes Álvarez przy filmie Mercado de futuros. Jego prace wideo i instalacje były pokazywane w Centre Pompidou w Paryżu, Haus der Kulturen der Welt w Berlinie i Muzeum Królowej Zofii w Madrycie. Z kolei krótkie metraże Patiño nagradzano na festiwalach w Oberhausem i Clermont-Ferrand. Za Costa da morte otrzymał nagrodę dla najbardziej obiecującego reżysera na festiwalu w Locarno w 2013 roku.

Filmografia

2012 Montaña en sombra (short)

2013 Costa da morte (doc.)

2013 La imagen arde (short)

2020 Czerwony księżyc / Lúa vermella / Red Moon Tide

2021 Sycorac (short)

2022 Siewca gwiazd / El sembrador de estrellas / The Sower of Stars (short, experimental)

2023 Samsara

Twórcy

reżyseria Lois Patiño
scenariusz Lois Patiño, Garbiñe Ortega
zdjęcia Mauro Herce, Jessica Sarah Rinland
montaż Lois Patiño
obsada Amid Keomany, Toumor Xiong, Simone Milavanh, Mariam Vuaa Mtego, Juwairiya Idrisa Uwesu
producent Leire Apellaniz
produkcja Señor y Señora
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język Swahili