English
Dystrybucja 2024

Cztery córki

Kaouther Ben Hania
Four Daughters / Les filles d'Olfa
Francja, Arabia Saudyjska, Niemcy, Tunezja 2023 / 107’
W kinach od 15 marca
Club Zero Anselm

Cztery córki zostały nominowane do Oscara za najlepszy dokument i zdobyły nagrodę w tej kategorii na ostatnim festiwalu w Cannes, jednak sam film jest zaskakującym połączeniem fabuły, dokumentu, policyjnej rekonstrukcji, z polityczną rewolucją w tle. Całą opowieść oparto zaś na prawdziwej, wstrząsającej historii Olfy Hamrouni i jej dzieci.

Ta wyjątkowa forma pozwala jednej z najbardziej uznanych reżyserek współczesnego kina (to jej druga nominacja do Oscara), Kaouther Ben Hani, zanurkować głęboko w temacie, który został zbanalizowany przez media. Bohaterką jest Olfa (we własnej osobie, ale czasem zastępowana na ekranie przez aktorkę), matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”, które prowadzi aż do jednej z najniebezpieczniejszych organizacji terrorystycznych na świecie – tzw. Państwa Islamskiego.

Ben Hania – podobnie jak Deniz Gamze Ergüven, autorka obsypanego nagrodami Mustanga – tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek. Poruszające, niekiedy konfrontacyjne, z pewnością prowokacyjne i szalenie odważne Cztery córki są również wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet. Od Tunezji dzielą nas setki kilometrów, jednak film Ben Hani wybrzmiewa zaskakująco aktualnie również w Polsce.

Bilety na seanse

Press kit

login i hasło: press

Posłuchaj Podcastu Nowych Horyzontów o filmie

nagrody

MFF w Cannes 2023 - Golden Eye

Premiera: 15 marca 2024

Kaouther Ben Hania

Tunezyjska reżyserka i scenarzystka. Studiowała film w Tunezji, a następnie w Paryżu (w szkole La Fémis i na Sorbonie). W 2005 roku wyreżyserowała swój pierwszy krótki metraż Brèche, w 2013 – pierwszy film fabularny The Blade of Tunis, a trzy lata później dokument Zaineb Hates the Snow. Jest autorką filmów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach. Dramat Piękna i bestie był pokazywany w Cannes (Un Certain Regard) w 2017 roku, a Człowiek, który sprzedał swoją skórę w Wenecji (sekcja Orizzonti) w roku 2020, gdzie otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora. Rok później został też nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Wybrana filmografia

2005 Brèche (short)

2006 Moi, ma soeur et la chosep / Me, My Sister and the Thing (short)

2013 Le Challat de Tunis / The Blade of Tunis 

2017 Piękna i bestie / Aala Kaf Ifrit / Beauty and the Dogs

2018 Sheikh’s Watermelons (short)

2020 Człowiek, który sprzedał swoją skórę / The Man Who Sold His Skin

Twórcy

reżyseria Kaouther Ben Hania
scenariusz Kaouther Ben Hania
zdjęcia Farouk Laâridh
montaż Qutaiba Barhamji
muzyka Amin Bouhafa
obsada Eya Chikhaoui, Tayssir Chikhaoui, Olfa Hamrouni, Nour Karoui, Majd Mastoura
producent Nadim Cheikhrouha
produkcja Tanit Films, Cinétéléfilms, Twenty Twenty Vision Filmproduktion GmbH
język arabski