English
Dystrybucja 2024

Totem

Lila Avilés
Tótem
 2023 / 95’
W kinach od 12 stycznia 2024
Niedźwiedzie nie istnieją Club Zero

Wyróżniona na Berlinale, wzruszająca, pełna czułości historia o sile rodzinnych więzów w obliczu nadchodzącego pożegnania. Totem rozpoczyna się od gorączki przygotowań do imprezy urodzinowej ojca, organizowanej w iście meksykańskim stylu: jest gwarno, tłoczno i kolorowo. Do domu schodzą się kolejni goście, a każdy z nich wydaje się być jeszcze barwniejszy od poprzedniego. Cały ten piękny harmider obserwujemy oczami siedmioletniej Sol; cichej i skromnej dziewczyny o przenikliwym spojrzeniu, która stopniowo wprowadza nas do tego fascynującego mikrokosmosu. Na horyzoncie widać jednak rodzinne trzęsienie ziemi, które diametralnie zmieni życie wszystkich domowników, zwłaszcza młodej Sol.

Kino zdążyło już odmienić hasło „rodzina” przez wszystkie formy i przypadki, ale Meksykanka Lila Avilés udowadnia, że wciąż można opowiadać o niej w świeży, nowatorski sposób. I robić to bez zadęcia, unikając pustych haseł, oczywistych obserwacji i górnolotnych sloganów, za to z olbrzymią dozą empatii, mądrości i niewymuszonego humoru, który potrafi rozjaśnić nawet najczarniejszą godzinę.

nagrody

  • MFF w Berlinie 2023 - Nagroda Jury Ekumenicznego
  • MFF w Hongkongu 2023 - Golden Firebird Award
  • MFF w Pekinie 2023 - najlepszy reżyser, najlepsza muzyka
Premiera: 12 stycznia 2024

Lila Avilés

Meksykańska reżyserka, scenarzystka i producentka. W 2018 roku założyła firmę produkcyjną Limerencia Films. W tym samym roku nakręciła swój debiutancki film fabularny La camarista, który był pokazywany na ponad 50 międzynarodowych festiwalach, zdobył wiele nagród i został wybrany jako kandydat Meksyku do Oscara dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego. Była także członkinią jury na festiwalach w San Sebastián, Morelii i Limie.

Wybrana filmografia

2018 La camarista / The Chambermaid

2023 Tótem

Twórcy

reżyseria Lila Avilés
scenariusz Lila Avilés
zdjęcia Diego Tenorio
montaż Omar Guzmán
muzyka Thomas Becka
obsada Naíma Sentíes, Monserrat Marañon, Marisol Gasé, Saori Gurza, Teresita Sánchez
producent Tatiana Graullera, Lila Avilés, Louise Riousse
produkcja Limerencia Films, Laterna Film
język Mexico, Denmark, France