English
Dystrybucja 2023

Brainwashed: seks, kamera, władza

Nina Menkes
Brainwashed: Sex-Camera-Power
USA 2022 / 107’
Premiera: 17 marca 2023
Blue Jean Club Zero

Ilustrowany fragmentami filmów wykład Niny Menkes, niezależnej reżyserki i akademiczki. W klarowny sposób objaśnia, jak podstawowe techniki filmowe pracują na rzecz uprzedmiotowienia kobiet na ekranie i jakie ma to konsekwencje dla całej branży oraz dla bezpieczeństwa kobiet w ogóle. Analiza warsztatowa prowadzi do wniosku, że niezależnie, czy mowa o klasyku sprzed kilkudziesięciu lat (Dama z SzanghajuOkno na podwórzeButch Cassidy i Sundance Kid), czy o współczesnej produkcji (Łowca androidów 2049Życie AdeliWonder Woman) – nawet stworzonej przez kobiety! – to ABC języka filmowego niezmiennie reprodukuje patriarchalną wizję świata. W   Brainwashed... wypowiadają się też inne reżyserki, ekspertki i działaczki na rzecz równouprawnienia w kinie (Geena Davis, Maria Giese, Joey Soloway, Ita O’Brien). Menkes przechadza się z tymi myślami po Cannes i przed wielkim ekranem sali wykładowej. Jej sylwetka i komentarz rozbijają pozorną neutralność scen, w których dominuje męskie spojrzenie. Znawcy twórczości Menkes twierdzą, że ona sama znalazła sposób, żeby przemówić do nas innym językiem. 

Brainwashed: posłuchaj o filmie
  • odcinek podcastu Jeszcze słowo – słuchaj
Premiera: 17 marca 2023

Nina Menkes

Amerykańska awangardowa reżyserka. Ukończyła szkołę filmową w Los Angeles. Wykładała na Universtity of Southern California, Uniwersytecie Telawiwskim, w California Institute of the Arts oraz w Film and Television Institute of India w Pune. Autorka ośmiu filmów, których była zarówno reżyserką, jak i scenarzystką oraz producentką. Przez wiele lat jej siostra Tinka Menkes była jej aktorką, muzą i najbliższą współpracowniczką. Filmy Menkes prezentowane były na festiwalach w Berlinie, Sundance, Rotterdamie i w Locarno. Pokazywano je także w Whitney Museum of American Art i Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Filmografia

1983 Wielki smutek Zohary / The Great Sadness of Zohara (short)

1986 Magdalena Viraga

1991 Królowa diamentów / Queen of Diamonds

1996 Krwawe dziecię / The Bloody Child

2000 The Crazy Bloody Female Center

2005 Masakra / Massaker / Massacre (co-dir.)

2007 Miłość fantomowa / Phantom Love

2012 Rozpad / Hitparkut / Dissolution

2022 Brainwashed: seks, kamera, władza / Brainwashed: Sex-Camera-Power (doc.)

Twórcy

reżyseria Nina Menkes
scenariusz Nina Menkes
zdjęcia Shana Hagan
montaż Cecily Rhett
muzyka Sharon Farber
obsada Nina Menkes, Rhiannon Aarons, Kathleen Antonia, Rosanna Arquette, Lara Dale, Julie Dash, Eliza Hittman, Laura Mulvey i in./and others
producent Nina Menkes, Sandra de Castro Buffington, Maria Giese, Guo Guo, Summer Xinlei Yang
produkcja Menkesfilm
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język angielski