English
Dystrybucja 2021

Berlin Alexanderplatz

Burhan Qurbani
Niemcy, Holandia, Francja, Kanada 2020 / 183’
Premiera: 16 lipca 2021
Bergman – rok z życia Biały, biały dzień

Hipnotyzująca, kryminalna ballada o nielegalnym imigrancie z Afryki, który przekracza kolejne kręgi przestępczego piekła stolicy Niemiec. Berlin Alexanderplatz to spektakularny powrót do legendarnej powieści Alfreda Döblina, a zarazem śmiały dialog z serialem Rainera Wernera Fassbindera pod tym samym tytułem. Reżyser filmu, Burhan Qurbani, przenosi akcję opowieści z międzywojnia w czasy współczesne, tworząc nocną miejską odyseję. Główny bohater, Francis, ma za sobą mroczną przeszłość i dotarłszy do Niemiec pragnie rozpocząć uczciwe życie. Ale na przybysza bez papierów czekają tylko robota na czarno i ciąg upokorzeń – chyba że ulegnie bezwstydnemu urokowi lokalnego półświatka.

nagrody

Europejskie Nagrody Filmowe 2020 - najlepszy kompozytor; Stockholm FF 2020 - najlepszy film, aktor (Welket Bungué); Batumi International ArtHouse FF 2020 - najlepszy aktor (Welket Bungué, Albrecht Schuch); Niemieckie Nagrody Filmowe 2020 - najlepsza muzyka, aktor (Albrecht Schuch), scenografia, zdjęcia, film fabularny

Premiera: 16 lipca 2021

Burhan Qurbani

Urodzony w 1980 roku niemiecki reżyser i scenarzysta, syn uchodźców politycznych z Afganistanu. Pierwsze kroki w świecie sztuki stawiał w teatrach w Stuttgarcie i Hanowerze, by ostatecznie rozpocząć studia reżyserskie w prestiżowej Filmakademie Baden-Württemberg w Ludwigsburgu. Debiutował Wyznaniem wiary, które znalazło się w konkursie Berlinale w 2010 roku. 

Filmografia

2007 Illusion (short)

2009 Women Interrupted (segment)

2010 Wyznanie wiary / Shahada

2014  Jesteśmy młodzi. Jesteśmy silni / Wir sind jung. Wir sind stark / We Are Young. We Are Strong

2020 Berlin Alexanderplatz

Twórcy

reżyseria Burhan Qurbani
scenariusz Martin Behnke, Burhan Qurbani
zdjęcia Yoshi Heimrath
montaż Philipp Thomas
muzyka Dascha Dauenhauer
obsada Welket Bungué, Jella Haase, Albrecht Schuch, Joachim Król, Annabelle Mandeng
producent Leif Alexis, Jochen Laube, Fabian Maubach
produkcja Sommerhaus Filmproduktion, Lemming Film
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język niemiecki, angielski