en

Sivas

reż. Kaan Müjdeci
Turcja, Niemcy 2014 / 97’
napisy: polskie i angielskie

Kilkuletni Aslan chce być księciem. Jednak szkolne przedstawienie o Śpiącej Królewnie, w którym chłopak gra, ujawnia społeczne podziały między uczniami. Biedniejsi muszą zadowolić się rolami krasnali. Skrzywdzony decyzją nauczyciela Aslan znajduje oparcie w pasterskim psie porzuconym po jednej z krwawych walk. Mimo to zwierzę nie uniknie psiej doli – na tureckiej prowincji miskę z jedzeniem trzeba sobie wyszarpać. Surowy krajobraz anatolijskiej zimy, który tak jak w filmach Ceylana jest tu równorzędnym bohaterem, uwypukla fatalizm debiutu Kaana Müjdeciego. Dziecięca wrażliwość ustępuje kalkulacji, dorastanie okazuje się szkołą przetrwania, a przemoc – jedynym zrozumiałym językiem. Choć kamera przyjmuje perspektywę Aslana, jest blisko ziemi i drży z gniewu, to reżyser nie pozwala sobie na czułość, jak np. Irańczyk Majid Majidi w swoich „dziecięcych filmach”. Pozbawiony sentymentalizmu, chmurny jak spojrzenie głównego bohatera Sivas dowodzi, że w kinie tureckim wybrzmiał nowy wyrazisty głos.

Opracowanie: Mariusz Mikliński

nagrody

Venice IFF 2014 – Special Jury Prize, Bisato d’Oro for Best Actor (Doğan Izci); Antalya Golden Orange FF 2014 – Special Jury Award for Best Film, Behlül Dal Special Jury Award (Doğan Izci), Best Editing; Angers European FF 2015 – Best Actor (Doğan Izci)

Kaan Mujdeci

Turecki producent, reżyser i scenarzysta. W 2003 roku przeprowadził się do Berlina, by studiować reżyserię filmową. W trakcie pobytu w Niemczech parał się różnymi zajęciami – prowadził nielegalne kino, założył bar i sklep z ubraniami. W 2012 nakręcił dokument Fathers and Sons o walkach psów w Anatolii. Do tego tematu wrócił w swoim debiucie fabularnym, nagradzanym na wielu festiwalach Sivas.

Wybrana filmografia:

2010 Tag der Deutschen Einheit (short)

2011 Fathers and Sons / Babalar ve Oğullari (short doc.)

2014 Sivas

Twórcy

reżyseria Kaan Müjdeci
scenariusz Kaan Müjdeci
zdjęcia Armin Dierolf, Martin Solvang
montaż Yorgos Mavropsaridis
obsada Doğan Izci, Okan Avcı, Ozan Çelik, Ezgi Ergin, Banu Fotocan
producent Kaan Müjdeci, Yasin Müjdeci
produkcja Kaan Film Production, Coloured Giraffes
właściciel praw Coloured Giraffes
język turecki
barwa kolor