English

Ręczna robota

Hand Gestures / Il gesto delle mani

Ugniatanie, klepanie, modelowanie, mieszanie, polerowanie – prawdziwa ręczna robota w materii i ogniu. W efekcie powstaje rzeźba. Brązowy pies zaprojektowany przez Velasco Vitalego. Założona w 1913 roku Fonderia Artistica Battaglia w Mediolanie jest jedną z najstarszych odlewni brązu we Włoszech, gdzie nadal używa się opracowanej w starożytności techniki rzeźbiarskiej „na tracony wosk”. Przez wieki stosowano ją przy wytwarzaniu zarówno małych, skomplikowanych form – na przykład biżuterii – jak i wielkich pomników. Metoda ta nie wymaga zaawansowanej techniki, choć jest bardzo czasochłonna. Najpierw tworzy się w bryle wosku przedmiot, następnie zalewa go masą gipsową. Formę suszy się i wypala, przy czym wosk jest z niej wytapiany, a na jego miejsce wlewa się rozgrzany metal. Dokument Francesco Clericiego pokazuje ten skomplikowany proces oraz zapisaną w pamięci ciała – w gestach rzemieślników – historię tej sztuki.

Ewa Szabłowska

Francesco Clerici

Magister historii sztuki. Dyplom uzyskał na Uniwersytecie Mediolańskim. Od 2003 uczy języka filmowego i prowadzi warsztaty filmowe dla dzieci. Pracuje również jako kierownik projektów artysty Velasco Vitalego. W 2012 wydał książkę 24 fotogrammi: storia aneddotica del cinema (24 Frames: the Anecdotal History of Cinema). Ręczna robota jest jego pełnometrażowym debiutem.

Filmografia

2015 Ręczna robota / Il gesto delle mani / Hand Gestures 

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Francesco Clerici
scenariusz Francesco Clerici
zdjęcia Francesco Clerici
montaż Francesco Clerici
muzyka Claudio Gotti
obsada Velasco Vitali, Lino De Ponti, Luigi Contino, Mario Conti, Caled Saad, Tommaso Rossi, Simion Marius Costel, Nicaolae Ciortan
producent Velasco Vitali, Francesco Clerici
produkcja Fonderia Artistica Battaglia
właściciel praw Francesco Clerici
język włoski