English

Płomień

A Blast

Maria wchodzi w dorosłość z najlepszymi intencjami. Pochodzi z typowej kochającej się greckiej rodziny. Jest impulsywna, energiczna i pełna namiętności. Ma wiele planów na przyszłość. Chce zostać prawniczką, ale poznaje przystojnego marynarza Yannisa, w którym zakochuje się bez pamięci. Namiętny związek przysłania im cały świat, a jego owocem jest troje dzieci. Maria wychowuje je sama, bo Yannis pracuje na statkach. Rodzinne szczęście z czasem okazuje się jednak ułudą. Maria staje się coraz bardziej samotna, a dziesięć lat później jej życie się rozpada. Kryzys w Grecji obnaża skrywane dotąd rodzinne tajemnice, których poznanie zwiastuje katastrofę. Aby ją zatrzymać, Maria decyduje się na desperacki krok. Chcąc ocalić siebie, musi odrzucić własną przeszłość i tych, których kocha najbardziej. Pociąga to za sobą splot zdarzeń, których nic nie jest już w stanie zatrzymać.

(materiały dystrybutora)

dystrybucja w Polsce: Against Gravity

Against Gravity

Syllas Tzoumerkas

Urodził się w Salonikach, studiował teatrologię, reżyserię i aktorstwo w Atenach, Utrechcie i w Nowym Jorku. Jego film krótkometrażowy Ta matia pou trone brał udział w konkursie sekcji Cinéfondation na festiwalu w Cannes w 2001 roku, następnie został nagrodzony Nagrodą Jury na festiwalu w Karlowych Warach. Tzoumerkas zadebiutował w 2010 roku pełnometrażowym filmem Ojczyzna.Film miał premierę na festiwalu w Wenecji (Tydzień Krytyków). Brał udział w konkursie podczas 11. edycji Nowych Horyzontów. Podmuch to jego drugi film pełnometrażowy, był pokazywany m.in. w konkursie głównym MFF Locarno (2014).

Filmografia

1998 I Kalothanati (short)

1999 Ta matia pou trone / The Devouring Eyes (short)

2002 Vrohi / Rain (short)

2010 Ojczyzna / Hora proelefsis / Homeland

2014 Podmuch / A Blast

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Syllas Tzoumerkas
scenariusz Youla Boudali, Syllas Tzoumerkas
zdjęcia Pantelis Mantzanas
montaż Kathrin Dietzel
muzyka Drog_A_Tek
obsada Angeliki Papoulia, Vassilis Doganis, Maria Filini, Themis Bazaka, Yorgos Biniaris
producent Maria Drandaki, Titus Kreyenberg, Ellen Havenith, Jeroen Beker
produkcja Homemade Films, unafilm, PRPL, Bastide Films, Greek Film Center, Nederlands Film Fonds, Film- und Medienstiftung NRW, Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein, Pan Entertainment, Graal S.A., Marni Films, Mamoko Entertainment, Prosenghisi Ltd, Movimento Film production
właściciel praw Aainst Gravity
polski dystrybutor Against Gravity
język grecki, angielski