English

Pełzający ogród

The Creeping Garden

Wyglądają, jakby trafiły na Ziemię z kosmosu albo z filmu science fiction. Przypominają tytułowego bohatera paranoicznego klasyka gatunku z 1958 roku – Blob, zabójca z kosmosu. Jednak istnieją naprawdę. Śluzorośla – rosochate rozety, bulwy na nibynóżkach, fosforyzujące pnącza, żelatynowe bąbelki – były uważane za grzyby, lecz bliżej im do prostych form zwierzęcych. Mają preferencje mieszkaniowe, dietetyczne i coś w rodzaju woli. Stanowią podnietę dla naukowców zajmujących się obcymi formami inteligencji i artystów. Rozrośnięte tworzą sieć i działają jak komputer, tyle że bardzo wolny. Można podłączyć je do urządzenia przekładającego ruch na dźwięki, tak jak robi to biokompozytor Eduardo Miranda. Przypominający thriller science fiction Pełzający ogród to ekscentryczny dokument pokazujący najbardziej kreatywnych ludzi współczesnej nauki i sztuki oraz filmowy eksperyment z ezoteryczną ścieżką dźwiękową Jima O’Rourke’a z Sonic Youth. Jeżeli interesuje was nowy wspaniały świat niekanonicznej nauki, filozoficzne sci-fi i psychodeliczny pop-art – będzie to wasz film roku.

Ewa Szabłowska

nagrody

Austin Fantastic Fest 2014 – Best Documentary Directors; Morbido Film Fest 2014 – Bronze Skull; Outlier FF 2014 – Best Documentary

Tim Grabham

Reżyser, artysta wizualny i twórca animacji. Przez lata zajmował się performansem muzycznym, nagraniami źródłowymi i komponowaniem. Ścieżka dźwiękowa odgrywa w jego pracach kluczową rolę. Jest autorem instalacji audiowizualnych i krótkich form filmowych, reżyserem wideoklipów i montażystą. Także współautorem nagradzanej książki dla dzieci Movie Maker: The Ultimate Guide to Making Films i ilustratorem serii książek Stickerbomb.

Wybrana filmografia

2009 1000 voices (anim.)

2011 KanZeOn

2014 Pełzający ogród / The Creeping Garden

Jasper Sharp

Kurator i krytyk filmowy specjalizujący się w kinie japońskim. Odpowiedzialny za przegląd filmów pinku eiga podczas 11. MFF Nowe Horyzonty. Jest autorem książek Za różową kurtyną. Historia japońskiego kina erotycznego (2011), The Midnight Eye Guide to New Japanese Film (2003) i Historical Dictionary of Japanese Cinema (2011). Publikował w „Sight and Sound”, „Variety”, „The Japan Times”, „Film International” i „3d World”. Jest mykologiem amatorem.

Filmografia

2014 Pełzający ogród / The Creeping Garden

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Tim Grabham, Jasper Sharp
scenariusz Tim Grabham, Jasper Sharp
zdjęcia Tim Grabham
montaż Tim Grabham
muzyka Jim O'Rourke
producent Tim Grabham, Jasper Sharp
produkcja Cinema Iloobia
właściciel praw Creeping Pictures
język angielski