en

Widzę, widzę

Goodnight Mommy / Ich seh, Ich seh
reż. Severin Fiala, Veronika Franz
Austria 2014 / 99’
napisy: polskie i angielskie

Surrealistyczny horror, psychologiczny thriller, kino transgresyjne? Wstrząsająca fabuła pary dokumentalistów Severina Fiali i scenarzystki Ulricha Seidla, Veroniki Franz, choć wymyka się filmowym konwencjom, zbudowana jest w oparciu o klasyczne formy sterowania uwagą widza. Każdy kadr to scena, na której zgromadzono znaki-pułapki. Wydaje się, że prowadzą one prostą ścieżką ku prawdzie – nic bardziej mylnego. Dziesięcioletni bracia bliźniacy, Lucas i Elias, spędzają wakacje w letnim domu. Są nierozłączni i niemal identyczni, mimo że jeden wygląda na bardziej strachliwego i wrażliwszego, ulega szalonym pomysłom nieokiełznanego brata. Ich matka wraca ze szpitala z twarzą owiniętą bandażami. Rozdrażniona, nieszczęśliwa i obolała nie przypomina dawnej słodkiej mamy, wprowadza we wspólne życie nowe zasady. Chłopcy z dnia na dzień nabierają podejrzeń, że nie jest tą, za którą się podaje. Tworzą opozycyjny front wobec jej coraz bardziej agresywnych zachowań. By odkryć, co stoi za cierpieniem matki, sięgną po drastyczne środki.

Opracowanie: Agnieszka Szeffel

nagrody

Sitges IFF 2014 – Grand Prize in Silver; Thessaloniki IFF 2014 – FIPRESCI Award (International Competition); Belgrade IFF 2015 – Special Mention (Frontiers Programme); BAFICI 2015 – Best Photography (ADF Award)

Severin Fiala

Urodził się w Wiedniu w 1985 roku. Oglądał, pisał scenariusze i realizował filmy, odkąd skończył 11 lat. Studiował w Akademii Filmowej w Wiedniu, pracował dla Czerwonego Krzyża. Nakręcił m.in. nagradzany na festiwalach krótki metraż Elephant Skin (2009) z Ulrike Putzer. Po raz pierwszy współpracował z Veroniką Franz przy dokumencie Kern (2012). Widzę, widzę to jego ostatni film.

Wybrana filmografia:

2009 Elefantenhaut / Elephant Skin (short)

2012 Kern (doc.)

2013 Dreh & Trink / Shoot & Drink (short, doc.)

2014 Widzę, widzę / Ich seh, Ich seh / Goodnight Mommy

Veronika Franz

Urodziła się w 1965 roku w Wiedniu. Pracuje jako dziennikarka dla austriackiego dziennika „Kurier”, pisze scenariusze do filmów dokumentalnych oraz fabularnych wraz z Ulrichem Seidlem (Upały, Import/Export, trylogia Raj). Jej debiutem reżyserskim był dokument Kern (2012).

Filmografia:

2012 Kern (doc.)

2014 Widzę, widzę / Ich seh, Ich seh / Goodnight Mommy

Twórcy

reżyseria Severin Fiala, Veronika Franz
scenariusz Veronika Franz, Severin Fiala
zdjęcia Martin Gschlacht
montaż Michael Palm
muzyka Olga Neuwirth
obsada Susanne Wuest, Elias Schwarz, Lukas Schwarz
producent Louis Oellerer, Ulrich Seidl
produkcja Ulrich Seidl Film Produktion GmbH
nagrody Sitges IFF 2014 – Grand Prize in Silver; Thessaloniki IFF 2014 – FIPRESCI Award (International Competition); Belgrade IFF 2015 – Special Mention (Frontiers Programme); BAFICI 2015 – Best Photography (ADF Award)
język niemiecki
barwa kolor