English

„Rumours” w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty

22/06/24
Rumours, reż.Guy Maddin, Evan Johnson, Galen Johnson
Last call! Ostatnie dni zgłoszeń na osobę jurorską w konkursie Smart7 A24 na NH. Filmy kultowego studia w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty

Wielki mózg i Cate Blanchett jako kanclerka Niemiec: te dwie postaci pojawiają się w Rumours, ale zanim powiemy więcej o filmie, zaczniemy od pięknego wyznania miłości. „Żaden inny festiwal nie traktował mnie tak dobrze jak Nowe Horyzonty. Żaden inny nie gromadzi tylu pasjonatów-cineastów i to w tak wielkiej liczbie. Do tej pory wspominam, jak wspaniały jest to festiwal!” – tak Guy Maddin, bohater retrospektywy na 9. NH, opisuje swoje wrażenia z Wrocławia. 

Szanowny Guyu, odwzajemniamy te uczucia i dziś z ogromną przyjemnością chwalimy się, że Twoje Rumours znajdzie się w programie tegorocznych Nowych Horyzontów!

24. Międzynarodowy Festiwal mBank Nowe Horyzonty rozpocznie się już za niecały miesiąc: na tegoroczną edycję zapraszamy od 18 do 28 lipca (zaś do 4 sierpnia festiwal będzie można zaprosić do swoich domów dzięki pokazom online). 2 lipca ogłosimy pełny program, a dwa dni później rozpocznie się sprzedaż biletów i dostępów online.

Rumours, reż. Guy Maddin, Evan Johnson, Galen Johnson: polityka, czyli opowieść o zombie

Po premierze w Cannes część krytyków zgodnie orzekła, że Rumours to najdziwniejszy film festiwalu – zaprawiona goryczą, lecz jednocześnie rozkosznie absurdalna polityczna satyra. Nic dziwnego, za kamerą stanął między innymi Guy Maddin – bohater legendarnej nowohoryzontowej retrospektywy. Grupa światowych liderów – z Cate Blanchett jako kanclerką Niemiec na czele – która przyjechała na szczyt G7, nagle zostaje pozbawiona kontaktu ze światem i musi poradzić sobie z nieoczekiwaną katastrofą. Wokół nich pojawiają się ożywione zwłoki sprzed tysięcy lat oraz gigantyczny mózg pulsujący między drzewami… Można Rumours odczytywać po prostu jako farsę, ale film Maddina i braci Johnsonów kryje w sobie znacznie więcej. Żyjemy w czasach, w których wizja polityków uciekających przed zombie i gubiących się we mgle, nie wydaje się już przesadzoną metaforą. Poza Blanchett w obsadzie znaleźli się również Alicia Vikander czy Charles Dance (autor opisu: Jakub Demiańczuk).

Guy Maddin: nowohoryzontowicz z Kanady

Reżyser, scenarzysta, operator, montażysta, twórca instalacji wideo – człowiek instytucja kanadyjskiej sztuki, słynący z awangardowych filmów inspirowanych kinem epoki niemej, niemieckim ekspresjonizmem i surrealizmem. Autor kilkudziesięciu filmów, nagradzanych m.in. na festiwalach w Telluride, Toronto i Teheranie, laureat nagrody Emmy. Od kilkunastu lat współpracuje z braćmi Evanem i Galenem Johnsonami, filmowcami pochodzącymi – tak jak Maddin – z Winnipeg. Rumours to ich trzeci wspólny film pełnometrażowy.


czytaj także
Program Nagrodzona w Cannes „Substancja” z Demi Moore w programie festiwalu 20/06/24
Program Classics & Chill by Samsung AI 25/06/24
Wydarzenie Festiwalowa rozgrzewka: pokazy specjalne filmu „Dahomej” 19/06/24
Program Netflix oficjalnym partnerem festiwalu. Trzy wieczory specjalne z serialami 26/06/24

Newsletter

OK