English

„Wszystkie odcienie światła” Payal Kapadii w programie festiwalu

18/06/24
Wszystkie odcienie światła, reż. Payal Kapadia
„Minghun”: międzynarodowa premiera filmu na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty Festiwalowa rozgrzewka: pokazy specjalne filmu „Dahomej”

Zgodnie z tegorocznym motywem: trwa pochód wspaniałych filmów, które będzie można zobaczyć podczas Nowych Horyzontów (18-28 lipca). Do wspaniałego zestawu – na który składają się choćby – Motocykliści, Rodzaje życzliwości czy Minghun – trafiają nagrodzone Grand Prix w Cannes Wszystkie odcienie światła (All We Imagine as Light) Payal Kapadii, które rozświetlą festiwalowy program.

To pierwszy od 1994 roku film pochodzący z Indii, który nie tylko został zauważony na Lazurowym Wybrzeżu, lecz także wyróżniony jednym z najważniejszych laurów. Osiągniecie Kapadii jest tym większe, że jako kobieta jest pierwszą hinduską reżyserką w historii, której film trafił do konkursu głównego w Cannes. Wszystkie odcienie światła będzie można po raz pierwszy obejrzeć w Polsce na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty dzięki Gutek Film, dystrybutorowi tego tytułu.

Ku morzu, na spotkanie z wolnością

Sensacja tegorocznego festiwalu w Cannes, gdzie film hinduskiej reżyserki Payal Kapadii otrzymał Grand Prix. Wszystkie odcienie światła to poetycka, przepięknie sfilmowana historia dwóch pielęgniarek, które mieszkają razem w ruchliwym Bombaju. Prabha straciła kontakt z mężem, który przed laty wyjechał do Europy w poszukiwaniu pracy. Czy uda jej się odciąć od przeszłości i zacząć od nowa? Młodziutka Anu jest zakochana – wraz ze swoich chłopakiem próbują znaleźć miejsce, gdzie mogliby się do siebie zbliżyć. Wspólna wyprawa nad morze będzie dla obu kobiet okazją do odnalezienia choćby chwili zupełnej wolności. Kapadia kreśli niezwykle czuły portret kobiecej przyjaźni. To kino przepełnione nadzieją i miłością do często okrutnego świata, wrażliwe i nasycone autentyzmem (Kapadia zaczynała jako dokumentalistka), a jednocześnie metafizyczne. To również błyskotliwie zmontowana symfonia wielkiego miasta, które niekiedy tłamsi uczucia swoich mieszkańców. (opis: Marcin Pieńkowski)

24. MFF mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbędzie się w dniach 18-28 lipca, o tydzień dłużej, do 4 sierpnia, zapraszamy na wirtualną odsłonę wydarzenia. Pełny program festiwalu ogłosimy 2 lipca, zaś dwa dni później, 4 lipca, rozpocznie się sprzedaż biletów na seanse.


czytaj także
Program Nagrodzona w Cannes „Substancja” z Demi Moore w programie festiwalu 20/06/24
News Last call! Ostatnie dni zgłoszeń na osobę jurorską w konkursie Smart7 21/06/24
News Karnety wyprzedane! Ale… trwa nabór do jury Smart7 15/06/24
Program Inne potwory. Znamy program Trzeciego Oka 14/06/24

Newsletter

OK