English

„Minghun”: międzynarodowa premiera filmu na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty

17/06/24
Minghun, photo by Łukasz Bąk © Wonder Films_Marcin Dorociński
Karnety wyprzedane! Ale… trwa nabór do jury Smart7 „Wszystkie odcienie światła” Payal Kapadii w programie festiwalu

Nowe Horyzonty gwarantują 11 dni ze znakomitymi wrażeniami kinowymi (i dodatkowe 7 w ramach seansów online). W tym roku szczególnie mocno wzięliśmy sobie do serca hasło, że pierwsze wrażenie ma wyjątkową siłę – niedawno informowaliśmy o trzech tytułach, które pokażemy w dniu rozpoczęcia festiwalu: Rodzajach życzliwości Yorgosa Lanthimosa, Love Lies Bleeding Rose Glass oraz Armandzie Halfdana Ullmanna Tøndela. To jednak nie było nasze ostatnie słowo.

Dziś mamy wielką przyjemność ogłosić, że w ramach polskiego otwarcia 24. MFF mBank Nowe Horyzonty zaprezentujemy (18 lipca) film Minghun w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Na pierwszym planie zobaczymy świetnego Marcina Dorocińskiego, który nie zwalnia tempa i rozwija swoją międzynarodową – w tym Hollywoodzką – karierę.

Pełny program tegorocznej edycji festiwalu (18-28 lipca, do 4 sierpnia online) poznamy 2 lipca, a 4 lipca rozpocznie się sprzedaż biletów na poszczególne seanse.

Minghun: nadzieja, czyli język międzynarodowy

Najnowszy film Jana P. Matuszyńskiego, autora Ostatniej Rodziny i Żeby nie było śladów. Po stracie córki Jurek (poruszająca kreacja Marcina Dorocińskiego) wraz ze swoim teściem Benem (Daxing Zhang) decyduje się wyprawić chiński rytuał minghun, czyli zaślubiny po śmierci. Bohaterowie ruszają w pełną emocjonalnych zawirowań podróż w głąb samych siebie, której celem jest znalezienie idealnego partnera na wieczność. Zderzenie dwóch, jakże odmiennych kultur, ma pomóc uświadomić zarówno filmowym postaciom, jak i widzowi, że bez względu na pochodzenie, wszyscy przynależymy do jednej człowieczej rodziny, gdzie podstawowe emocje są wspólne. Minghun to opowieść o nadziei, miłości i poszukiwaniu sensu życia oraz tego, co nastaje po nim. Opowiada o najważniejszych emocjach i egzystencjalnych granicach ludzkiego doświadczenia. Film według scenariusza Grzegorza Łoszewskiego łączy oryginalny koncept i zaskoczenie. W ironiczny sposób konfrontuje nas ze stratą, własnymi przekonaniami i duchowością. To poruszające i czułe kino, które opowiada o najważniejszych wartościach w życiu człowieka, dając widzowi to, co w naszych czasach najpotrzebniejsze – nadzieję.

Producentem filmu jest studio Wonder Films, które tworzą Klaudiusz Frydrych (Jack Strong, Psy 3. W imię zasad, Sęp), Krzysztof Rak (Boże Ciało, Bogowie, Sztuka kochania) oraz Inga Kruk (Twarz, W imię). Koproducentami filmu są Canal+ Polska, TVP, Instytut Kultury Miejskiej – Operator Gdańskiego Funduszu Filmowego, Gdyńskie Centrum Filmowe, DI Factory i Dreamsound.

Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerem polskich premier na festiwalu jest Dr Irena Eris.


czytaj także
Wydarzenie Festiwalowa rozgrzewka: pokazy specjalne filmu „Dahomej” 19/06/24
Program Nagrodzona w Cannes „Substancja” z Demi Moore w programie festiwalu 20/06/24
Program Inne potwory. Znamy program Trzeciego Oka 14/06/24
News Last call! Ostatnie dni zgłoszeń na osobę jurorską w konkursie Smart7 21/06/24

Newsletter

OK