English

Pożądany dyskomfort. O kinie Nagisy Ōshimy rozmawiamy z Łukaszem Mańkowskim

12/06/24
Ceremonia, reż. Nagisa Ōshima
Sztuka, czyli w drogę! Sprawdź program Sceny Artystycznej Kino, którego doświadczysz całym ciałem. Projekty VR podczas festiwalu

Na Nowych Horyzontach lubimy jak jest niewygodnie – jesteśmy przecież od tego, by przypominać o wypartym, eksplorować niechciane, przesuwać marginesy ku centrum. Kino Nagisy Ōshimy to jednak zupełnie inna kategoria – dyskomfort, który jest w stanie wyrwać ze stagnacji nawet najbardziej wprawionych kinomanów i kinomanki. 

Wiele osób czeka na to wytrącenie z równowagi, dlatego z przyjemnością prezentujemy odcinek Podcastu Nowych Horyzontów, w którym opowiadamy o tym niedającym się zaszufladkować japońskim reżyserze.

Do rozmowy zaprosiliśmy Łukasza Mańkowskiego, krytyka filmowego, badacza kina Azji związanego z festiwalem Pięć Smaków, z którym organizujemy retrospektywę Ōshimy. Omawiamy nie tylko kontekst historyczny, w którym ujawnił się reżyser – jako kontestator, mąciwoda i kontrarianin – lecz także próbujemy znaleźć spójnik, który łączyłby tak różne filmy, jak debiutancką Nagą młodość, wywrotowe Imperium zmysłów i historyczne Tabu, wieńczące karierę twórcy.

Zachęcamy także do przeczytania tekstu kuratorskiego napisanego przez Łukasza.

Czytaj tekst kuratorski

Dziękujemy gościnnemu Studiu Soundflower za możliwość nagrania podcastu.

montaż odcinka: Natalia Kaniak


czytaj także
Program Na bogato! Znamy program tegorocznego Frontu Wizualnego 11/06/24
Program Inne potwory. Znamy program Trzeciego Oka 14/06/24
Program „Aggro Dr1ft” Harmony’ego Korine’a w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty 10/06/24
News Karnety wyprzedane! Ale… trwa nabór do jury Smart7 15/06/24

Newsletter

OK