English

„Saint Omer” w kinach od 15 września. Zobacz zwiastun i plakat

9/08/23
Saint Omer, reż. Alice Diop
23. MFF mBank Nowe Horyzonty: dziękujemy! 141 978 uczestniczek i uczestników 23. festiwalu mBank Nowe Horyzonty

Osądzanie innych przychodzi nam coraz łatwiej. Wystarczy głośny nagłówek czy kilka komentarzy, żebyśmy zamienili się w sędziów patrzących na świat przez pryzmat winy i kary. Alice Diop rozbija ten porządek i pokazuje, że rzeczywistość jest bardziej złożona, a ferowanie wyroków nie powinno odbywać się w trybie instant. Dowód w sprawie: Saint Omer – znakomity, igrający z naszymi oczekiwaniami dramat sądowy; jeden z najpopularniejszych tytułów niedawno zakończonego festiwalu mBank Nowe Horyzonty.

Film w reżyserii Diop wejdzie do szerokiej dystrybucji 15 września, a dziś prezentujemy plakat oraz oficjalny polski zwiastun.

Sprzeciw!, czyli Saint Omer

Francuski kandydat do Oscara i zdobywca Wielkiej Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji. Wstrząsający, prowokacyjny dramat sądowy, w którym na ławie oskarżonych zasiada młoda imigrantka posądzona o zamordowanie swojej 15-miesięcznej córeczki. Sprawa wydaje się być przesądzona: dziewczyna przyznaje się do winy. Jednak jej szokująca spowiedź przed przysięgłymi nie tylko komplikuje proces, ale i uniemożliwia łatwe ferowanie wyroków. Alice Diop scenariusz tej historii oparła na faktach, ale jej film staje się manifestem skierowanym przeciwko oskarżaniu – matek i kobiet, szczególnie tych „obcych”, o innym kolorze skóry. Saint Omer niepostrzeżenie konfrontuje nas z naszymi własnymi uprzedzeniami, sprawia, że odkrywamy w sobie ławników, adwokatów, sędziów. Ale ta opowieść sięga jeszcze głębiej: ku kolektywnym wyrwom w sercach i pamięci; ku córkom dziedziczącym traumy matek. Bo wykluczenie i pogarda też bywają narzędziem zbrodni.

Alice Diop: peryferia jako klucz do zrozumienia centrum

Saint Omer był dla Alice Diop kluczem do filmowej ekstraklasy, jednak talent reżyserki nie objawił się nagle – swoją karierę, jako dokumentalistka, budowała konsekwentnie przez kilkanaście lat. Diop, bohaterka jednej z tegorocznych retrospektyw na mBank Nowe Horyzonty, portretuje w swoich filmach m.in. życie imigrantów, uchodźców, mieszkańców przedmieść; wprowadza do francuskiego kina czarne ciała, czarne głosy i perspektywę peryferii, dowodząc że marginesy są nie tylko produktem centrum, ale także powoli, nieuchronnie zmieniają i jego kształt.

Czytaj więcej o Alice Diop

Polskim dystrybutorem filmu Saint Omer jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.


czytaj także
Esej Zofia Krawiec & Aleksandra Nowak o wystawie „Avec Plaisir” 11/08/23
Wywiad Kanapa na Horyzoncie: rozmowa z Ann Oren 4/08/23
Program Zobacz top 5 najchętniej oglądanych filmów online 4/08/23
Polecamy Nominowana do Oscara „Cicha dziewczyna” w kinach od 1 września 14/08/23

Newsletter

OK