English

"Lucyfer" laureatem Grand Prix 15. edycji MFF T-Mobile NH!

1/08/15
Lucyfer, reż. Gust Van den Berghe
Cannes w Muranowie!

Podczas uroczystej gali w Kinie Nowe Horyzonty odbyło się wręczenie nagród laureatom 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. W tym roku filmy rywalizowały w pięciu sekcjach konkursowych: Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty, Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce, Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych, Konkursie Europejskich Filmów Krótkometrażowych oraz Konkursie Powiększenie.

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty spośród 12 filmów Jury w składzie Anna Sasnal, Reha Erdem, Khavn De La Cruz, Noaz Deshe, Diane Henderson przyznało Grand Prix oraz 20 tysięcy euro filmowi Lucyfer (Lucifer, Belgia 2014) w reżyserii Gusta Van den Berghe.

Jury: Bóg jest kołem. Kochasz. Zdradzasz. Znikasz. A potem życie zaczyna się od tego przerwanego koła. Tańczysz. Odlatujesz. Widzisz wszystko. Nie widzisz wszystkiego. Tymczasem świat jest elektrownią jądrową, czekającą na wybuch. Tymczasem członkowie rodziny spalają się wzajemnie, na śmierć. Tymczasem życie trwa jak pojedyncza litera. Ten film jest kołem w twoich oczach. Chcę cię zobaczyć, ale cię tu nie ma.

Za nadanie nowatorskiego synkopowanego rytmu temu znanemu już tańcowi wiary i fałszu, miłości i zdrady, nadziei i pesymizmu. Za meksykańskość, za belgijskość, za wychodzenie poza swoją istotę, za bycie sobą. Za kusząco bogatą, a zarazem uzasadnioną mityzację i mistyfikację tego, co jest rzeczywiste, tego, co nie jest, oraz wielkiego obszaru pomiędzy.

Jury wyróżniło film Epokowy projekt (La obra del siglo, Argentyna, Kuba, Szwajcaria, Niemcy 2015) w reżyserii Carlosa M. Quinteli.

Wszystkie nagrodzone filmy zostaną zaprezetnowane na specjalnych pokazach w niedzielę 2 sierpnia.

Krytycy filmowi zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych przyznali prestiżową nagrodę FIPRESCI, którą otrzymała trylogia Miguela Gomesa Tysiąc i jedna noc (As Mil e uma Noites, Portugalia, Francja, Niemcy, Szwajcaria 2015). W jury FIPRESCI zasiedli: Rebecca Harkins-Cross, Demetrios Matheou i Piotr Kletowski.

Jury: Za stawienie czoła współczesnemu kryzysowi społecznemu poprzez opowiadanie historii w sposób jednocześnie pełen wyobraźni, żartobliwy i ambitny, dzięki czemu codzienne życie różnych ludzi zostaje podniesione do rangi mitu.

Nagrodę publiczności otrzymał film Widzę, widzę (Ich seh, Ich seh, Austria 2014) w reżyserii Severina Fiali i Veroniki Franz.

W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce Jury w składzie: Florian Habicht, Zuzanna Solakiewicz, Samara Chadwick, Oskar Alegria, Pip Chodorov przyznało nagrodę 10 tysięcy euro filmowi Dwadzieścia osiem nocy i wiersz (Twenty Eight Nights and a Poem, Liban 2015) Akrama Zaatariego.

Jury: Film poszukujący swojego własnego języka. Większość filmów pokazywanych w tej sekcji dotyczy jakiejś formy artystycznej, ale ten jest sam w sobie dziełem sztuki. To medytacyjna, interaktywna i żartobliwa etnografia, która ciągle wykracza poza granice swojego przedmiotu. Szczerość, niedoskonałość i wyobraźnia tego filmu zainspirowały nas do przemyślenia na nowo sposobów, w jaki sami tworzymy obrazy. Nagrodę przyznajemy filmowi Dwadzieścia osiem nocy i wiersz w reżyserii Akrama Zaatariego. 

Jury wyróżniło także film Wataha (The Wolfpack, USA 2015) w reżyserii Crystal Moselle.

W Konkursie Polskie Filmy Krótkometrażowe, którego mecenasem jest partner główny festiwalu T-Mobile Polska, pierwszą nagrodę i 10 tysięcy złotych otrzymał film LOVE, LOVE (Polska 2014) Grzegorza Zaricznego. Druga nagroda powędrowała do Martina Ratha za film La etiuda (Polska 2015), zaś trzecią nagrodę otrzymał Bartosz Kędzierski za Druciane oprawki (Polska 2014). Wyróżnienie otrzymał film Obiekt Pauliny Skibińskiej (Polska 2015). Zwycięzców wybrało międzynarodowe Jury w składzie: Miguel Llanso, Alissa Simon i Edyta Janczak-Hiriart.

W Konkursie Europejskie Filmy Krótkometrażowe pierwszą nagrodę otrzymał film Migotanie księżyca (Moon Blink, Austria, Niemcy 2015) Rainera Kohlbergera. Dodatkowo autor filmu otrzymał London Film Academy Award - nagrodę specjalną w postaci wyjazdu na stypendium do prestiżowej szkoły. Drugą nagrodę otrzymał film Wszystko, co stałe (All That Is Solid, Francja, Ghana 2014) w reżyserii Louisa Hendersona. Laureatem trzeciej nagrody został Ben Rivers za film Rzeczy (Things, Wielka Brytania 2014). Zwycięzców wybrało Jury w składzie: Pamela Cohn, Jakub Woynarowski i Julian Ross.

W sekcji konkursowej Powiększenie - dla filmowców i artystów wizualnych z Wrocławia i Dolnego Śląska, nagrodę dla najlepszego filmu i 10 tysięcy złotych otrzymał film Królowa ciszy (Polska, Niemcy 2014) Agnieszki Zwiefki. Za najlepszy wideoklip uznano Dryf Marcina Ożoga. Nagrodę Specjalną w postaci stypendium ufundowanego przez Europejską Stolicę Kultury - Wrocław 2016 oraz możliwości realizacji projektu we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych, otrzymała Aleksandra Terpińska za film Ameryka (Polska 2014). Laureatów wybrało Jury w składzie Katarzyna Boratyn, Filip Syczyński, Paweł Kloc.

W niedzielę, ostatni dzień festiwalu, zapraszamy na dodatkowe projekcje zwycięskich filmów.


czytaj także
Recenzja Kaurismäki na prezydenta ["Po tamtej stronie"] 5/08/17
Wywiad Dajemy sobie czas na myślenie [rozmowa z Katherine Waugh i Fergusem Dalym] 5/08/17
Wywiad Słoń poślubił gołąbka 5/08/17
Wywiad Manifestacje to za mało [rozmowa z Mortenem Traavikiem] 5/08/17

Newsletter

OK