English

Zobacz przedpremierowo nominowane do Oscara „Blisko”

31/01/23
Blisko, reż. Lukas Dhont
Wylicytuj karnety na festiwale! Nowe Horyzonty grają razem z WOŚP „Blisko” ze Znakiem Jakości Zespołu Edukatorów Filmowych

Ten film przypomina spotkanie z najlepszą przyjaciółką lub przyjacielem, który cierpliwie słucha o problemach, nie ocenia i podpowiada, jak poradzić sobie z największymi troskami i gdzie szukać rozwiązania, kiedy sytuacja wydaje się być bez wyjścia. 

Nominowane do Oscara Blisko trafi do regularnej dystrybucji 17 lutego, ale wcześniej (już w tym tygodniu!) możecie zobaczyć film Lukasa Dhonta na seansach przedpremierowych.

Pokazy przedpremierowe Blisko

Blisko, czyli kiedy emocje są najintensywniejsze

Nominowane do Oscara i nagrodzone Grand Prix w Cannes  Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej Girl – z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.

Po pierwsze: pomoc

Blisko porusza ważny temat rozwoju psychospołecznego młodych osób i sygnalizuje te momenty w życiu, kiedy negatywne emocje zaczynają brać nad nami górę. W takich sytuacjach nie można zwlekać i warto zgłosić się po pomoc specjalisty. Pod obsługiwanym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę numerem telefonu 116 111 działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Tutaj można uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych specjalistów.

Patronem medialnym filmu Blisko jest Fundacja SexedPL – multimedialna platforma, która zapewnia młodym ludziom, rodzicom i dorosłym kompleksową, dostosowaną do wieku edukację w zakresie praw człowieka, równości płci, relacji, reprodukcji. SexedPL prowadzi także antyprzemocową linię pomocy, która oferuje pomoc i wsparcie osobom uwikłanym w przemoc: 720 720 020.


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Rozgrzewka przed Oscarami: zobacz nominowanych i laureatów na NH VOD 25/01/23
Dystrybucja „Blisko” nominowane do Oscara! Film Lukasa Dhonta w kinach od 17 lutego 24/01/23
Branża Trwa nabór projektów na Kino Dzieci Industry 2023 8/02/23
Dystrybucja „Vortex” Gaspara Noego nominowany do Orłów. Zobacz film na NH VOD 8/02/23

Newsletter

OK