English

Im wcześniej, tym lepiej! Rusza 11. MFF Młode Horyzonty

28/09/24
Blok 5, reż. Klemen Dvornik
Simply the best. Zespół wolontariatu opowiada o… wolontariacie Maraton art horroru: „Nieumarli” i „Kąpiel diabła”

Kino nie ma wieku i najpiękniej jest, gdy zainteresowanie filmem wzrasta od młodych lat i ma szansę rozkwitnąć w żywą pasję. Gdy przed ekranem łączą się pokolenia, a po seansach odbywa się wymiana myśli – wtedy dzieje się magia. Od 11 lat całą tę machinę skutecznie uruchamiają rozpoczynające się dziś Młode Horyzonty – festiwal dla młodej publiczności, która chce odkrywać kino w całej jego rozciągłości i poznawać świat przy zachowaniu frajdy i z uśmiechem.

Zapraszamy na pokazy, warsztaty i spotkania w dwudziestu miastach na terenie Polski, w tym aż w ośmiu warszawskich kinach. Młode Horyzonty można także zaprosić do swoich domów – za sprawą seansów online. Festiwal będzie trwał do 6 października.

Sprawdź program

11. odsłona festiwalu to aż 172 wyjątkowe tytuły. Wydarzenie zainauguruje polska premiera – zrealizowanego w dwóch różnych technikach animacji, zaskakującego, pełnego humoru i baśniowych krain – filmu Fantastyczny Angelo. Prezentowany na festiwalach w Cannes i Annecy tytuł to manifest siły niezbędnej do przeciwstawienia się złu. Historia, która porwie młodych widzów i ich opiekunów na pełną wrażeń przygodę. Całe wydarzenie zwieńczy uroczysta gala wręczenia nagród wraz z seansem Młody Sherlock Holmes z muzyką na żywo.

Repertuar w pigułce

Filmy aktorskie pełno- i krótkometrażowe, animacje czy dokumenty wybrane dla widowni w wieku od 3 lat pogrupowane zostały w tym roku na 15 sekcji, zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo.

W ramach Konkursu głównego zobaczymy najciekawsze rodzime oraz międzynarodowe tytuły, spośród których zarówno jury, jak i publiczność wybiorą najlepszy film. Premierowo zaprezentujemy głośną, wyczekiwaną, zrealizowaną z ogromnym rozmachem produkcję Smok Diplodok, która wprowadza zupełnie nową jakość w polskim kinie familijnym. Jurorzy ocenią również tytuły w Konkursie dokumentów i Konkursie filmowych odkryć. W tym ostatnim po raz kolejny głos zabierze także jury złożone z młodych miłośników filmu.

W tym roku damy się ponieść wyobraźni w Królestwie anime – oświetlonym neonami Tokio, głębinach oceanu, magicznych krainach pełnych fantastycznych stworzeń. Ustawiamy Focus na Koreę Południową. Oczarujemy widzów tradycyjną koreańską operą, domowym kimbapem i ruszymy na filmowy spacer po ulicach Seulu. To nie koniec podróży! Z sekcją Między fiordami – filmy z Norwegii wybierzemy się w chłodniejszy rejon Europy pełny urokliwych krajobrazów i wciągających historii. Grą w zielone przypomnimy, jak ważna jest troska o środowisko i edukacja przyrodnicza. Opowiemy Krótkie historie, które wzruszają, iskrzą się kolorami i są w sam raz na pierwszą wizytę w kinie. Molom książkowym damy zostać Z nosem w książkach, grając adaptacje i ekranizacje literatury. Miłośnikom zwierząt – niezależnie od tego, czy wolą Kotki czy pieski – podsuniemy propozycje z ulubionymi czworonożnymi bohaterami. W sekcjach Nasza klasyka i Festiwalowi ulubieńcy zaprezentujemy najlepsze produkcje docenione przez jury konkursów w poprzednich latach i uwielbiane przez widzów. W programie znajdą się takie tytuły jak Szkoła Magicznych Zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórkaBiuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu czy Kicia Kocia w przedszkolu.

Młodym wchodzącym w dorosłość, poszukującym własnych filmowych ścieżek, zaproponujemy tytuły Coming of age, a tym, którzy dorastanie mają już za sobą – rodzicom i opiekunom, wyjątkowe produkcje o relacjach międzypokoleniowych wybrane z tegorocznego repertuaru Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty. By nasze wydarzenie było szerzej dostępne, podczas festiwalu znaleźliśmy miejsce na pokazy przyjazne sensorycznie.

Nie tylko kino

Ponieważ seanse kinowe wyzwalają w młodych twórczą energię – tak, jak w poprzednich latach – zadbaliśmy o to, by mądrze ją spożytkować. Proponujemy moc atrakcji towarzyszących pokazom. Zaproszeni artyści i edukatorzy poprowadzą zajęcia kreatywne, podczas których będziemy projektować plakaty filmowe, rysować komiksy, tworzyć animację, budować festiwalową rzeźbę. Repertuar uzupełniliśmy o spotkania z twórcami filmów i aktorami czy wstępy do filmów przygotowane przez filmoznawców, psychologów i dziennikarzy. Projekcje filmów z sekcji Nowe Horyzonty będą opatrzone cyklem dyskusji przygotowanych we współpracy z partnerem – Newsweek Psychologia Nastolatka. Wielbicieli nowinek technologicznych zabierzemy na cyfrowy plac zabaw MediaLab, który pozwoli poznać bliżej świat filmu, gier i wirtualnej rzeczywistości.

Bilety już w sprzedaży

Szczegółowy program został opublikowany na festiwal.mlodehoryzonty.pl

Bilety na seanse stacjonarne można kupić w kasach oraz na stronach internetowych kin festiwalowych. Zakupu pojedynczych dostępów oraz karnetów umożliwiających uczestnictwo w festiwalu online można dokonać poprzez stronę festiwal.mlodehoryzonty.pl.

Gdzie jesteśmy?

Stacjonarna edycja festiwalu Młode Horyzonty rozpocznie się 28 września i potrwa do 6 października. Seanse odbędą się w 20 miastach i aż 8 kinach w Warszawie:

  • Kino Muranów (ul. gen. W. Andersa 5);
  • Kinoteka (pl. Defilad 1);
  • Kino Wisła (pl. Wilsona 2);
  • Kino Ada (ul. ks. J. Chrościckiego 14);
  • Kinokawiarnia Stacja Falenica (ul. Patriotów 44b);
  • Terminal Kultury Gocław (ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24);
  • Służewski Dom Kultury (ul. Bacha 15);
  • Dom Kultury Kadr (ul. W. Rzymowskiego 32)
  • Sensorysie (ul. Różana 8);
  • Nowy Teatr  (ul. A. J. Madalińskiego 10/16) – MediaLab.

czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Polskie taśmy. „Strzępy”, „Ula” i „Brigitte Bardot Cudowna” na NH VOD 27/09/24
News Edukacja Młode Horyzonty z nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 25/09/24
Dystrybucja Odzyskać głos. „Dahomej” w kinach od 25 października. Sprawdź, gdzie gramy 1/10/24
News „Dahomej” i „Milczenie Julie” nominowane do nagrody LUX 2025. Zagłosuj! 23/09/24

Newsletter

OK