Mówiliśmy: „szalony spin-off W trójkącie”, bo to również satyra na bogaczy oderwanych od rzeczywistości. Porównywaliśmy do Białego Lotosu, ponieważ oprócz obśmiewania burżujów, mamy tu także historię niczym z thrillera. Doszukiwaliśmy się podobieństw do dzieł Wesa Andersona: film Jessiki Hausner też jest estetycznym cukierkiem. Ale Club Zero to przecież kino osobne, oryginalne; czerpiące z najlepszych wzorców, jednak pozostające autorską opowieścią znakomitej reżyserki. Możecie przekonać się o tym na własne oczy: Club Zero zagościło już w polskich kinach.
No właśnie: przez ostatnie tygodnie powiedzieliśmy o Club Zero całkiem sporo, ale równie dużo (a nawet więcej) powiedzieli krytyczki i krytycy, dziennikarki, eksperci oraz, to dla nas nowość, również rysownicy. Dziś chwalimy się więc trzema rysunkami, które powstały z okazji premiery filmu Jessiki Hausner, a które przygotowały trzy wspaniałe osoby znane w sieci jako: zycie-na-kreske (rys. 1), Bolesław Chromry (rys. 2 i 3) oraz Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze (rys. 4).
Do prywatnej szkoły przybywa pani Novak (znakomita Mia Wasikowska) prowadząca zajęcia o świadomym odżywianiu. Bezgranicznie ufający jej uczniowie rozpoczynają kolejne odważne eksperymenty, które coraz bardziej się oddalają od bezpiecznych, zdrowych, proekologicznych praktyk w rodzaju mindful eating. Hausner rozciąga swój film między zabawną i ostrą jak brzytwa satyrę a wstrząsający thriller. Tworzy opowieść o zawodnym systemie edukacji, egoistycznych rodzicach, a także zblazowanych i odklejonych od świata wyższych sferach. Club Zero mówi również o sztuce manipulacji i potrzebie bycia częścią społeczności – za wszelką cenę. Jak to u Hausner bywa, film jest wyrafinowany formalnie – każdy kadr perfekcyjnie skomponowano, a kolory w absolutnie każdej scenie są precyzyjnie dobrane.
W najnowszym odcinku Podcastu Nowych Horyzontów, wspólnie z Karoliną Sobańską, rozkładamy Club Zero na czynniki pierwsze, wychodząc od mindful eating, które w prywatnej szkole propaguje nowa nauczycielka zdrowego żywienia. Czy ten trend to nowa kultura diet? Jak identyfikować fałszywych proroków, którzy tylko udają ekspertów? Od rozmów na temat osobistego zaangażowania w świadome życie płynnie przechodzimy jednak do refleksji nad samym filmem i jego odbiorem, zastanawiając się nad popularnością współczesnych satyr, źródłem skrajnych opinii na temat Club Zero oraz chłodnym urokiem kanarkowo-purpurowego uniwersum, jakie stworzyła Jessica Hausner. Za możliwość nagrania podcastu dziękujemy Studio Soundflower.