English

„Zielona granica” Agnieszki Holland już na NH VOD

12/01/24
Zielona granica, reż. Agnieszka Holland
„Niedźwiedzie nie istnieją” Jafara Pahaniego już na NH VOD „Poprzednie życie”: miłość (nie)możliwa na NH VOD

Trudny temat? Wyślijcie tam Agnieszkę Holland. Wybitna reżyserka od lat po mistrzowsku odprawia filmowe egzorcyzmy rozprawiając się zarówno z wielkimi demonami – jak krążące nad światem widmo totalitaryzmu (Europa, Europa; W ciemności; Obywatel Jones), ale też z tymi mniejszymi, choć równie niebezpiecznymi, które zatruwają szarą codzienność (Kobieta samotna, Aktorzy prowincjonalni). 

Zielona granica, jej najnowsze dzieło, to bodaj najbardziej dyskutowany film w dorobku twórczyni, bo dotyka wciąż otwartej rany i stawia trudne pytania o, nomen omen, granice człowieczeństwa. Zielona granica od dziś dostępna jest na platformie Nowe Horyzonty VOD.

Zobacz Zieloną granicę

Zielona granica: paszport dobrego człowieka

To opowieść fikcyjna, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas – wciąż trwającego kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Przygotowania objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców próbujących dotrzeć do Unii Europejskiej, polskich aktywistów i strażników granicznych. Agnieszka Holland unika uproszczeń, nie wpada w pułapkę stereotypów, tworząc szczery portret postaw ludzi w obliczu różnego rodzaju skrajności. I choć operuje na „żywym organizmie” – tu i teraz, jej film daleki jest od publicystyki.


czytaj także
Dystrybucja „Totem” już w kinach. Zobacz film i słuchaj podcastów 12/01/24
Dystrybucja Uważaj z uważnością – zobacz zwiastun „Club Zero” Jessiki Hausner 8/01/24
News Licytuj karnety i festiwalowy dywan: Nowe Horyzonty grają razem z WOŚP 17/01/24
Nowe Horyzonty VOD Nie bój się strachu. Więcej emocji z mBankiem na Nowych Horyzontach VOD 18/01/24

Newsletter

OK