English

„Totem” już w kinach. Zobacz film i słuchaj podcastów

12/01/24
Totem, reż. Lila Avilés
Uważaj z uważnością – zobacz zwiastun „Club Zero” Jessiki Hausner „Cztery córki” oraz „Chłopiec i czapla” nominowane do Oscarów!

To łatwa analogia, ale grzechem byłoby nie skorzystać: za oknem panuje mróz, więc zapraszamy do najlepszych kin w Polsce, gdzie możecie ogrzać się seansem Totemu. Czuła, szczera, pełna rodzinnego ciepła opowieść o życiu i śmierci dziś debiutuje na polskich ekranach. Jeśli dodatkowo śledzicie wyścig po Oscary – film w reżyserii Lili Avilésjest pozycją obowiązkową: to meksykański kandydat do nagród Akademii, który niedawno trafił na oscarową shortlistę. Sprawdźcie listę kin i zaplanujcie seans.

Zaplanuj seans

Jak brzmi Totem?

Z okazji premiery filmu Lili Avilés mamy wyjątkowo wiele dobroci do posłuchania – aż trzy podcasty, które orbitują wokół zagadnień poruszanych w Totemie:

  • SpoilerMaster: maestro Michał Oleszczyk, czyli jeden z najlepszych podcasterów w Polsce (nie tylko filmowych!) z zegarmistrzowską precyzją rozkłada Totem na czynniki pierwsze. Spoiler alert: Michał jest wielkim fanem Totemu.

  • Podcast Nowych Horyzontów: kolejny odcinek naszego autorskiego cyklu. Tym razem Patrycja Mucha zaprosiła do rozmowy Martę Niedźwiecką – znakomitą psycholożkę, propagatorkę nauki, autorkę popularnego podcastu (i jego wersji książkowej) „O Zmierzchu”. Nie bójmy się słów: Marta to jeden z najbardziej wpływowych głosów w polskim internecie, więc zapraszamy tym mocniej.

  • Podcast Fundacji Nagle Sami: Marta Rouba i Marianna Lutomska rozmawiają o odchodzeniu, rodzinie i żałobie przeżywanej przez najmłodszych. Niezwykle mądra, merytoryczna rozmowa, która zostaje w nas na dłużej. Fundacja Nagle Sami jest patronem Totemu.

    • Ależ to zdanie ładnie brzmi: „to najsmutniejszy film o radości życia, ale zarazem pełna witalności opowieść o miłości, rodzinie i pożegnaniu”. Zespół Final Girls niezmiennie dostarcza świetnych treści, a my niezmiennie polecamy wszystko, co wyjdzie spod ich ręki. Tym razem odcinek podcastu, w którym Marta Płaza i Natalia Kaniak rozmawiają o filmie.

Mikrokosmos miłości

Wyróżniona na Berlinale, wzruszająca, pełna czułości historia o sile rodzinnych więzów w obliczu nadchodzącego pożegnania. Totem rozpoczyna się od gorączki przygotowań do imprezy urodzinowej ojca, organizowanej w iście meksykańskim stylu: jest gwarno, tłoczno i kolorowo. Do domu schodzą się kolejni goście, a każdy z nich wydaje się być jeszcze barwniejszy od poprzedniego. Cały ten piękny harmider obserwujemy oczami siedmioletniej Sol; cichej i skromnej dziewczyny o przenikliwym spojrzeniu, która stopniowo wprowadza nas do tego fascynującego mikrokosmosu. Na horyzoncie widać jednak rodzinne trzęsienie ziemi, które diametralnie zmieni życie wszystkich domowników, zwłaszcza młodej Sol.

Kino zdążyło już odmienić hasło „rodzina” przez wszystkie formy i przypadki, ale Meksykanka Lila Avilés udowadnia, że wciąż można opowiadać o niej w świeży, nowatorski sposób. I robić to bez zadęcia, unikając pustych haseł, oczywistych obserwacji i górnolotnych sloganów, za to z olbrzymią dozą empatii, mądrości i niewymuszonego humoru, który potrafi rozjaśnić nawet najczarniejszą godzinę.

Partnerem premiery jest mBank.


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD „Zielona granica” Agnieszki Holland już na NH VOD 12/01/24
Nowe Horyzonty VOD „Poprzednie życie”: miłość (nie)możliwa na NH VOD 12/01/24
News Licytuj karnety i festiwalowy dywan: Nowe Horyzonty grają razem z WOŚP 17/01/24
Nowe Horyzonty VOD Nie bój się strachu. Więcej emocji z mBankiem na Nowych Horyzontach VOD 18/01/24

Newsletter

OK