English

Mały cud meksykańskiego kina. Pokaz premierowy „Totemu” już 9 stycznia

29/12/23
Totem, reż. Lila Avilés
Jakie piękne trzęsienie ziemi. „Totem” w kinach od 12 stycznia Uważaj z uważnością – zobacz zwiastun „Club Zero” Jessiki Hausner

Nie ma to jak zacząć rok rodzinną imprezą. 9 stycznia o 20:00 zapraszamy do warszawskiego Kina Muranów na polską premierę perełki, która podbiła serca publiczności Nowych Horyzontów. Totem w reżyserii Lili Avilés to meksykański kandydat w kategorii najlepszy film międzynarodowy, który trafił na Oscarową shortlistę. Do filmu wprowadzi widzów i widzki Patrycja Mucha – krytyczka i edukatorka filmowa, a po seansie zapraszamy na lampkę wina i zimową herbatę.

Kup bilet

Totem to swoiste przetworzenie meksykańskiego día de Muertos – cały piękny harmider przygotowań do hucznej rodzinnej imprezy jest pełen radości i gwaru, ale zza rogu wyłania się także melancholia. Lila Avilés opowiada o tym wszystkim z perspektywy młodej Sol, ale unika prostych wzruszeń i sentymentalizmu. Wendy Ide w swojej recenzji dla „The Guardian” nazwała Totem filmem, który cementuje status Avilés jako jednego z największych talentów nowej fali meksykańskich reżyserek i podkreśla, że choć film jest niemal pozbawiony muzyki, „Avilés odnajduje ją w rytmach rozmów, a w szczególności w krótkich wymianach zdań i żartach między członkami rodziny, którzy znają się na wylot”.

Kino zdążyło już odmienić hasło „rodzina” przez wszystkie formy i przypadki, ale meksykańska reżyserka udowadnia, że wciąż można opowiadać o niej w świeży, nowatorski sposób. I robić to bez zadęcia, unikając pustych haseł, oczywistych obserwacji i górnolotnych sloganów, za to z olbrzymią dozą empatii, mądrości i niewymuszonego humoru, który potrafi rozjaśnić nawet najczarniejszą godzinę.

Partnerem premier kinowych Stowarzyszenia Nowe Horyzonty jest mBank.

 


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD „Niedźwiedzie nie istnieją” Jafara Pahaniego już na NH VOD 5/01/24
Dystrybucja „Totem” już w kinach. Zobacz film i słuchaj podcastów 12/01/24
Nowe Horyzonty VOD Niespełnione miłości: kino Wonga Kar Waia na Nowych Horyzontach VOD 15/12/23
Nowe Horyzonty VOD „Zielona granica” Agnieszki Holland już na NH VOD 12/01/24

Newsletter

OK