English

„Indie” Telmo Churro laureatem międzynarodowego konkursu SMART7

16/11/23
fot. Aris Rammos
„Niedźwiedzie nie istnieją” Jafara Panahiego: zobacz polski zwiastun „Saint Omer” oraz „Cicha dziewczyna” już dostępne na NH VOD

W trakcie zakończonego w ten weekend festiwalu filmowego w Salonikach poznaliśmy zwycięzcę konkursu SMART7. Międzynarodowe młode jury wybrało film Indie (Índia) w reżyserii Portugalczyka Telmo Churro. SMART7 to unikalny, wędrowny konkurs, obejmujący swoim zasięgiem siedem europejskich festiwali: MFF Nowe Horyzonty (Polska), Kino Pavasaris IFF (Litwa), IndieLisboa IFF (Portugalia), Filmmadrid (Hiszpania), Transilvania IFF (Rumunia), Reykjavik IFF (Islandia) i Thessaloniki IFF (Grecja). Nagrodą w konkursie jest 5000 euro.

Konkurs Smart7 to przestrzeń dla nowych głosów europejskiego kina, twórczyń i twórców sięgających po bardzo różne konwencje i strategie artystyczne. W selekcji pierwszej odsłony konkursu brały udział dyrektorki artystyczne wrocławskiego festiwalu – Ewa Szabłowska i Małgorzata Sadowska, zaś polskim reprezentantem był Chleb i sól w reżyserii Damiana Kocura. Siedem konkursowych filmów podróżowało w tym roku z Wilna, przez Lizbonę, Madryt, Kluż-Napokę, Wrocław i Reykjavik, a laureat został wyłoniony podczas obrad jury w Salonikach. Polskie widzki i widzowie mieli okazję zobaczyć wszystkie konkursowe tytuły w trakcie 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty.

Laureat pierwszej edycji konkursu SMART7, Indie, to prawdziwy list miłosny do kina i zachwyt nad jego siłą w kreowaniu niezwykłych światów. Telmo Churro zabiera widzów w nostalgiczną podróż, która prowadzi przez Lizbonę pełną złamanych serc, kryzysów egzystencjalnych i tragicznych bohaterów. Jak czytamy w uzasadnieniu jury: Celebrując europejską różnorodność kulturową, nagroda SMART7 trafia do filmu, który łączy w sobie różne dualizmy: indywidualność i zbiorowość, historyczną i osobistą przestrzeń pamięci oraz nostalgię – z jej narodowymi i międzynarodowymi implikacjami. Indie przypomina również o historii kina i samym dziedzictwie historycznym, które są eksplorowane przez twórcę zarówno z postmodernistycznym podejściem, jak i ze szczerą, dziecięcą ciekawością. To wielopokoleniowa opowieść, która bada nie tylko samą możliwość opowiadania na nowo złożonej, starej jak świat historii, ale porusza także uniwersalne tematy miłości, śmierci i nieustannego poszukiwania tożsamości.

W skład międzynarodowego młodego jury weszli: Sveinn Áki Árnason (Islandia), Alma Buhagiar (Rumunia), Giannis Delikostas (Grecja), Greta Mecelicaitė (Litwa), Adam Mytnik (Polska), Kenia Pollheim Nunes (Portugalia) and Amaia Zafiaur (Hiszpania). 

SMART7: wyjątkowa współpraca siedmiu festiwali

Międzynarodowy konkurs to jedno z działań będących częścią projektu SMART7, w ramach którego siedem europejskich festiwali połączyło siły tworząc sieć, której celem jest odpowiedź na aktualne potrzeby i wyzwania stojące przed branżą festiwalową. To wyjątkowy projekt na filmowej mapie świata, a MFF Nowe Horyzonty jest jedynym festiwalem reprezentującym Polskę w sieci, jednocześnie będąc jej liderem. Jeszcze w tym roku rozpocznie się cykl spotkań warsztatowych, w ramach których przedstawiciele poszczególnych festiwali będą rozwijać współpracę w kluczowych sektorach związanych z organizacją wydarzeń filmowych: programowanie i  audience development, sponsoring i fundraising, promocja i sprzedaż oraz  zrównoważony rozwój i zielone praktyki.

Czytaj więcej o Smart7


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Mistrzowskie filmy Michaela Hanekego na NH VOD 16/11/23
Ogłoszenie Do piór! Weź udział w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka 15/11/23
Polecamy Nowe Horyzonty polecają festiwal Pięć Smaków. Co w programie? 14/11/23
Dystrybucja „Niedźwiedzie nie istnieją”: pokaz premierowy i dyskusja po filmie 10/11/23

Newsletter

OK